Dvořákova Praha 2019: Jedno z posledních vystoupení Zubina Mehty s Izraelskou filharmonií

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha v září 2019 v Rudolfinu přivítá mimo jiné dirigentské legendy Zubina Mehtu a Neemeho Järviho. Výběr děl Antonína Dvořáka se letos zaměří na jeho instrumentální koncerty a v novodobé premiéře zazní první verze Dvořákovy rané opery Král a uhlíř. Roli kurátora komorní řady přijal houslista Gil Shaham. Essenská filharmonie dorazí se svým šéfdirigentem Tomášem Netopilem. Novináře o tom informoval programový ředitel festivalu Jan Simon.
Izraelská filharmonie – dirigent: Zubin Mehta – Dvořákova Praha 2014 (foto Martin Divíšek)

Essenská filharmonie provede 9. září Dvořákovo Nokturno H dur, Klavírní koncert g moll a Symfonii č. 7 d moll. „Posluchači se mohou těšit na ryze dvořákovský program, kdy na úvod uvedeme méně hranou krásnou meditativní skladbu Nokturno. Je to obvykle překvapující, když orchestr na úvod nezahraje něco energického. Dvořákův klavírní koncert pak zahraje Ivo Kahánek. Ve druhé polovině večera zazní Dvořákova sedmá symfonie, která patří k vrcholům jeho symfonické tvorby,“ řekl novinářům Tomáš Netopil.

Pražské vystoupení dirigenta Mehty bude 15. září jedním z posledních s Izraelskou filharmonií, kde působí 51 let. V jejich podání zazní monumentální Mahlerova 3. symfonie. Nestor dirigentského rodu Järvi stane v čele Estonského národního symfonického orchestru na závěr festivalu 23. září. Koncert ozdobí houslistka Nicola Benedetti.

Letošní Dvořákova Praha začne symbolicky v den výročí Dvořákova narození 8. září skladatelovým Violoncellovým koncertem h moll a Symfonií č. 8 „Anglickou“. Na zahájení přizval festival symfonický orchestr italského rozhlasu a televize Rai Torino pod vedením Christopha Eschenbacha.

Interpretační výzvou bude novodobá premiéra koncertního uvedení první verze Dvořákovy opery Král a uhlíř z roku 1871. „Těžko uvěřit, že je dnes možné slyšet nějaké Dvořákovo dílo ve světové premiéře. V průběhu digitalizace původních rukopisů Krále a uhlíře, na níž se festival finančně podílel a která nastudování opery předcházela, byla totiž v archivu Dvořákova muzea objevena partitura předehry, která nebyla v době premiéry uvedena,“ vysvětlil Simon. Náročného díla se ujmou pěvecké osobnosti v čele s Kateřinou Kněžíkovou a Richardem Samkem.

Kurátor komorní řady Shaham na koncertech v Anežském kláštěře uvede například klavíristy Gerharda Oppitze a Michaila Lifitse, vystoupí Jens Peter Maintz, violistka Pauline Sachs i jejich čeští kolegové houslista Josef Špaček, violista Pavel Nikl a Wihanovo kvarteto. Komorní řadu uzavře 16. září populární Dvořákův Smyčcový kvintet Es dur. Klavírní recitály letos nabídnou dvě zajímavá jména – kontroverzního Iva Pogoreliče a izraelského klavíristu ruského původu Borise Giltburga.

Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie nabídne 13. září 2019 pod vedením svého šéfdirigenta Semjona Byčkova skladby Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského včetně slavného klavírního Koncertu b moll v podání Kirilla Gersteina.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat