Dvořákova Praha do třetice
Úvodní večer bude patřit Birmingham Symphony Orchestra. Pod vedením svého mladého hudebního ředitele Andrise Nelsonse orchestr zahraje mimo jiné Dvořákovu Novosvětskou a Beethovenův Pátý klavírní koncert s uznávaným Paulem Lewisem. Následujícího dne vystoupí Budapest Festival Orchestra s vynikajícím dirigentem Ivánem Fischerem. Na programu je Dvořák a Schumann.
Iván Fischer
Ti, co milují zvuk klavíru, by si neměli nechat ujít vystoupení Marie Joao Pires 22. srpna. Portugalská klavíristka patří k nejuznávanějším hráčkám na tento nástroj, od sedmdesátých let se věnuje i vědecké práci: zkoumá vliv umění na život, společnost a vzdělání a zabývala se implementací nových pedagogických metod. Pires nejen pořádá pravidelné tvůrčí dílny pro mladé umělce, ale před pěti lety založila také taneční, hudební a experimentální skupinu Art Impressions. V Praze zahraje s Pavlem Gomziakovem (violoncello) skladby Chopinovy a Lisztovy. Sólový klavírní recitál bude mít na festivalu také Piotr Anderszewski (24. srpna, program: Schumann a Bach).
Marie Joao Pires
Od počátku patřila do dramaturgie festivalu také komorní hudba. Letos opět v Praze přivítáme skvělý Hagen Quartet (23. srpna, Šostakovič, Dvořák, Grieg), Českou republiku bude zastupovat Pavel Haas Quartet . Od svého založení v roce 2005 sklízí soubor úspěchy nejen u nás a v Evropě, ale i ve světě: koncertoval ve vídeňském a berlínském Konzerthausu i v newyorské Carnegie Hall. Na festivalu zahraje skladby Brittena, Dvořáka a terezínského Pavla Haase, jehož jméno nese.
Podobně mladý je Quatuor Ebène, který si ve světě získává pověst dynamického tělesa, které se nebojí na jednom koncertu zahrát skladby Haydna a Debussyho a po přestávce hudbu z filmu Pulp Fiction. Mladí hudebníci často kombinují žánry a netají se svou láskou k jazzu. Jazzové hudbě a Word music bude patřit jejich příští album, v Praze však zahrají repertoár klasický (Haydn, Beethoven, Schubert).
Pavel Haas Quartet
Čtenářky a čtenáři našeho webu pravděpodobně nejvíce čekají na pěvecké recitály. 25. srpna zazpívá Mozartovy árie mladá Kateřina Kněžíková, která v současné době doslova okouzluje pražské publikum jako Zuzanka, Papagena či Serpetta (La finta giardiniera), Esmeralda nebo Almirena v Luksově nastudování Haendelova Rinalda. Program doplní předehry a symfonie stejného autora v podání Cameraty Salzburg pod vedením Enrique Mazzoly.
Netrpělivě je očekáván recitál světoznámého barytonisty Dmitri Hvorostovského 27. srpna. Neuslyšíme však operní árie, ale písně Čajkovského, Medtnera a Rachmaninova. Myslím, že nebudeme litovat již proto, že od českých interpretů se jich nedočkáme.
Dmitri Hvorostovsky
Zpátky k orchestrálním koncertům. Dramaturgie festivalu je poměrně konzervativní a v zásadě se omezuje na několik skladatelů. Vítaným zpestřením proto bude koncert Pražské komorní filharmonie, kde kromě Beethovena zazní i Honegger a Stravinskij. Bruchův Koncert pro housle a orchestr č. 1 přijede zahrát nastupující hvězda Nicola Benedetti, dirigovat bude Jakub Hrůša.
Nicola Benedetti
Dále se představí Royal Flemish Philharmonic, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a Čechá filharmonie. Ta bude opět hostit Johna Eliota Gardinera, který tentokrát provede skladby Dvořákovy a Janáčkovy. Griegův Koncert pro klavír zahraje Lars Vogt, jeden z nejúspěšnějších klavíristů své generace.
K nejžádanějším koncertům budou určitě patřit tři poslední: 2.9. bude Daniele Gatti dirigovat Wagnerovu Siegfried Idyll a Mahlerovu Pátou s Orchestre National de France, 3. 9. Přijede Dresdner Philharmonie a Rafael Frühbeck de Burgos a následujícícho dne Česká filharmonie festival uzavře. Nenechte si tento večer ujít již kvůli charismatickému Cédricu Tiberghienovi, jenž zahraje Chopinův Koncert pro klavír a orchestr č. 2 f moll.
Cédric Tiberghien (foto E.Manas)
Obsáhlé informace o účinkujících, programu a nákupu vstupenek získáte na internetových stránkách festivalu.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]