Dvořákova Praha letos už počtvrté

Právě v těchto dnech zveřejnil podrobný program svého letošního, již čtvrtého ročníku festival Dvořákova Praha. Během sedmnácti dní, od 8. do 24.září 2011, se při dvaadvaceti koncertech v pražském Rudolfinu a nově též v prostorách svatovítské katedrály vystřídají čtyři desítky v zahraničí uznávaných jmen klasické hudby.


Letošnímu výročí 170 let od narození Antonína Dvořáka vzdá festival hold mimo jiné svými dvěma zahajovacími koncerty, kterými byla pověřena České filharmonie s dirigentem Jamesem Gaffiganem a vycházející hvězdou Alicí Sarou Ott. Neméně nadějnou mladičkou interpretkou je i houslistka Baiba Skride, která vystoupí 11. září 2011 společně se Slovenskou filharmonií a dirigentem Massimem Zanettim (na programu bude mimo jiné Dvořákův Houslový koncert a moll a Schumannova Druhá).


Jedním z vrcholů festivalu bude vystoupení maltského tenoristy Josepha Calleji či následný koncert České filharmonie a Pražského filharmonického sboru ve svatovítské katedrále. Tam zazní Dvořákovo Requiem se sólisty Mariou Kobielskou, Denisou Hamarovou, Tomášem Černým a Janem Martiníkem, dirigentem bude Ion Marin. O tři dny později – 18. září – vystoupí společně s WDR – Sinfonieorchester Köln finský dirigent Jukka Pekka Saraste, sólovým hráčem na trubku bude uznávaný Håkan Hardenberger (ohlášen je Haydnův Trubkový koncert Es Dur a Beethovenův Coriolanus a také Osudová). Sólistkou koncertu 22. září (Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, náhrada za zesnulého dirigenta Kreizberga zatím není známa) bude mladá pianistka Olga Scheps, oceněná jako Nováček roku cenou ECHO Classic 2010 (na programu je Rachmaninovův Klavírní koncert c moll, Gershwinův Američan v Paříži a Ravelův Dafnis a Chloé).. 23. září vystoupí společně s Českou filharmonií pod taktovkou Petra Altrichtera světová houslistka Midori Gotó (Beethovenův Houslový koncert D Dur a Mahlerův Titan), neméně přitažlivě obsazený bude i závěrečný koncert festivalu Dvořákova Praha 2011. Skladby Dvořáka (Cellový koncert h moll) a Beethovena (Eroica) zazní v podání Rotterdam Philharmonic Orchestra a violoncellisty Trulse Mørka pod vedením jednoho z nejuznávanějších kanadských umělců, Yannicka Nézet-Séquina.

Za pozornost budou stát i koncerty mladého klavíristy Benjamina Grosvenora, slovenské mezzosopranistky Daniela Baňasové, houslisty Josefa Špačka a klarinetisty Dmitry Rasul – Kareyeva, které tvoří programovou řadu nazvanou Debut.

www.dvorakovapraha.cz

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments