Dvořákovo klavírní kvarteto poctí tenistu Jana Kodeše kompozicí Ondřeje Kukala

V Tereziánském sále Břevnovského kláštera v Praze se dnes uskuteční koncert Dvořákova klavírního kvarteta s podtitulem Pocta Janu Kodešovi - Wimbledon 1973. Skladba zazní spolu s klavírními kvartety Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmse. Jejím autorem je hudební skladatel Ondřej Kukal, kterého inspirovalo Kodešovo wimbledonské vítězství. Vystoupení patří do cyklu Břevnovská hudební setkání.
Jan Kodeš (archiv OP)

Ondřej Kukal byl tak fascinován fantastickým výsledkem legendárního českého tenisty, který v roce 1973 ve finále Wimbledonu zvítězil nad Alexandrem Metrevelim ve třech setech 6:1, 9:8, 6:3, že usedl nad notový papír a složil klavírní kvartet. V něm jako hudební téma využil výsledků jednotlivých setů – sexta-prima, nona-oktáva, sexta-tercie.

Ve Wimbledonu byl Kodeš v semifinále v roce 1972 a ve čtvrtfinále v roce 1974. Ve Wimbledonu 1974 při obhajobě svého vítězství ve čtvrtfinále podlehl budoucímu vítězi Američanu Jimmy Connorsovi v pěti setech. Kodeš byl jedním z nejlepších československých tenistů historie. Celkově vyhrál osm turnajů ve dvouhře a na osmnácti dalších byl ve finále, ve čtyřhře zvítězil na sedmnácti turnajích a na dvaceti čtyřech byl ve finále. Hrál za tenisové kluby I. ČLTK Praha a TK Spartu Praha. Byl členem vítězného družstva ČSSR v Davisově poháru roku 1980.

I jiné úspěchy českých sportovců inspirovaly zástupce klasické hudby. V roce 2004 vznikla opera Nagano, kterou napsal Martin Smolka (hudba) a Jaroslav Dušek (libreto). Světová premiéra se uskutečnila 8. dubna 2004 ve Stavovském divadle v Praze. Inscenaci režíroval Ondřej Havelka. Opera pojednává o vítězství českých hokejistů na Zimních olympijských hrách v Naganu v roce 1998.

Soubor Dvořákovo klavírní kvarteto tvoří klavíristka Slávka Vernerová Pěchočová, houslista Štěpán Pražák, violista Petr Verner a violoncellista Jan Žďánský. Loni obdržel ocenění Choc de Classica prestižního francouzského časopisu Classica za své debutové album kompletního Dvořákova díla pro toto komorní obsazení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat