Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Potěšte se světem tance a pohybu: v Praze probíhá festival Cirkopolis, v Brně se zkouší nová Dáma s kaméliemi a můžete se podívat na videa z 48. ročníku mezinárodní soutěže v klasickém tanci Prix de Lausanne, která právě skončila.
Festiva Cirkopolis 2020 – inscenace Red Haired Men (foto Bart Grietens)

Probíhá festival Cirkopolis
Od 9. do 15. února probíhá v Paláci Akropolis, divadle Ponec, Kasárnách Karlín a v prostředí jednoho soukromého bytu na Praze 2 festival nového cirkusu a pohybového divadla Cirkopolis. Jde o 7. ročník festivalu, na němž můžeme narazit na projekty, které někdy nemají daleko ani k tanečnímu divadlu. Letošní sedmý ročník přiváží symbolicky sedm souborů a umělců. Bytový cirkus kanadské dvojice Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, Belgičana Alexandera Vantournhouta, trojici francouzských komiků a akrobatů La Mob à Sisyphe, multižánrového nizozemského umělce Monkiho, zástupce československé scény nebo žongléra Jaye Gilligana.

Na festivalu svou práci představují průkopníci bytového cirkusu, kanadský pár Claudel Doucet & Cooper Lee Smith, kteří zvou odvážné diváky na návštěvu do soukromého bytu a nechávají je nahlédnout do svého každodenního intimního života. „Kanadská performance Se Prendre je exkluzivním zážitkem pro malý počet diváků, i proto ji uvedeme na festivalu hned desetkrát,“ vysvětluje umělecká ředitelka festivalu Šárka Maršíková. Ještě 11., 13. A 14. února každý den od 18 a 20 hodin. „Následujeme je v bytě z jedné místnosti do druhé, s něžností i bolestí, pobaveni zvědavostí nebo zaujati intenzitou jejich přítomnosti. Příběhy o sbližování v naší samotě. Vlastní zrcadlo brutální a něžné, jedinečné a znepokojující. Představení umělců, přizpůsobené každodennímu životu, je totálním sebeodhalením: syrovým, dojemným, rušivým.

V Paláci Akropolis vystupuje francouzská skupina akrobatů, žonglérů a komiků La Mob à Sisyphe, která ale hrála jen v neděli a v pondělí. Vrací se výrazná osobnost současného cirkusu, belgický tanečník a akrobat Alexander Vantournhout, pro kterého je charakteristické mísení tanečních a akrobatických principů. V novince Red Haired Man se nechal inspirovat dílem ruského spisovatele Daniila Charmse a vytvořil spolu s dalšími třemi interprety představení na pomezí tance, akrobacie, cirkusu a divadla. „Na jevišti říkáme Charmsův text rusky, anglicky a v Praze ho budeme říkat i česky. Tato kombinace jazyků nám slouží k vytvoření nového druhu jazyka. Charmsova báseň Red Haired Men představuje muže, který o vše přišel, celou svou identitu – o své končetiny, a dokonce i ústa. Tato postava tak postupně mizí, až se úplně vytrácí,“ říká Vantournhout o inscenaci, která se koná v divadle Ponec 13. a 14. února.

Sólové představení Static progresivního nizozemského performera Benjamina „Monkiho“ Kuitenbrouwera kombinuje akrobacii na dvojité čínské tyči s živou hudbou, divadlem i mluveným slovem a vypráví poetický příběh obyčejného kluka, který v 80. Letech žije discem, skladbami ve svém walkmanu a videohrou Super Mario. Nostalgický výlet stihnete ještě dnes v divadle Ponec.

Festival Cirkopolis 2020 – umělec Monki (foto Bart Grietens)

Na závěr festivalu čeká diváky show s žonglérskou legendou Jayem Gilliganem. Vystupoval ve 34 různých zemích, ovlivnil generaci současných žonglérů, cestoval se sólovým vystoupením a spolupracoval se soubory jako jsou Cirkus Cirkör a Cirque du Soleil. Nedávno vydal knihu o současném žonglování s názvem 5 Catches. Společně se žonglérem Ericem Longequelem vystupují v Praze s projektem Cie Ea Eo v magické show How to Welcome the Aliens?, ve které připraví zábavný uvítací ceremoniál pro mimozemšťany, kteří právě přistáli na Zemi. Koná se 14. a 15. V Paláci Akropolis. Žonglérská show představuje uvítací ceremoniál pro den, kdy mimozemšťané poprvé přistanou na Zemi. Co ukázat mimozemšťanům, kteří o našem světě nic nevědí? Podobně jako je Zlatá deska, kterou NASA vyslala do vesmíru v roce 1977, kompilací obrazů a zvuků ze Země, i toto představení je ukázkou lidství. Je přehledem lidské činnosti – žonglování, která je částí našich znalostí, emocí i myšlenek.

Cirkopolis se tradičně zaměřuje i na současnou česko-slovenskou novocirkusovou scénu. V absolventském představení Nivó talentovaného slovenského závěsného akrobata Daniela Kvašňovského je vyjadřovacím prostředkem akrobacie na laně a manipulace s provazy. Vystupuje 12. února v Akropoli. „Mnoho sil stálo člověka vypořádat se s rozlehlostí, lákavostí a nebezpečím vzdušného prostoru. Odpoutat se od země znamená zpřetrhat pouta. Ovládnout svoji vlastní fascinaci výškou tak, aby nevedla k záhubě. Hledět do budoucnosti… Do jaké míry je to bezpečné? A má to vůbec být bezpečné? Která pouta zpřetrhat? Co všechno obětovat přeludu, vizi?

Experimentální očista těla i ducha se uskuteční v prostorách kasárenského Bazénu v pohybové site-specific inscenaci Lavabo české umělecké trojice Stárková, Blaha, Menoušek. Ta se koná v prostorách bývalého bazénu v Kasárnách Karlín, a to 11. a 12. února. „Inscenace je výzkumem fyzického i duševního očištění, přechodovým prožitím vlastního těla a těch okamžiků, kdy se ocitáme jen sami se sebou. Kde končí lidské tělo a začíná mysl? Obličej je jediná část těla, kterou na sobě nikdy neuvidíme. To, co z něj můžeme vidět, je vždy jen jeho reprodukce nebo jeho obraz.“ Oba dva projekty vznikly v rámci rezidenčního programu CIRQUEONu, Lavabo v jeho koprodukci.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat