Dvořákovu Prahu zahájí impozantní Svatební košile

V neděli 2. září 2018 byl oficiálně zahájen letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

 

Dvořákova Praha (zdroj FB DP)

Festival Dvořákova Praha zahájil Rodinným dnem, během kterého se mohly děti ve společnosti velkého českého skladatele netradičně rozloučit s prázdninami a účastnit se tak hudebních i výtvarných dílen či koncertů. Po pražských stopách Antonína Dvořáka se mohli festivaloví fanoušci vydat během čtyř hudebních zastavení a poznat místa, kde Dvořák v Praze studoval, pobýval, tvořil i koncertoval. Slovem fundovaným, objevným a také vtipným doplnil koncerty festivalový muzikolog David Beveridge. U této příležitosti nabídnul Český rozhlas Vltava odpolední tematický blok s přímými přenosy některých koncertů.
Zahajovací koncert bude 7. září v Rudolfinu patřit dílu Svatební košile, ve kterém se s mimořádnou silou prolíná mistrovství dvou géniů: skladatele Antonína Dvořáka a básníka Karla Jaromíra Erbena. Nastudování tohoto díla s Českou filharmonií a Českým filharmonickým sborem Brno se ujal Jakub Hrůša. Sólové party budou patřit Kateřině Kněžíkové, Richardu Samkovi a Svatopluku Semovi. Toto výjimečné dílo přes své dramaticko-poetické a hudební kvality zní z koncertních pódií jen zřídka.
Jakub Hrůša se před Českou filharmonii postaví také ve výjimečném provedení původní kompletní verze monumentálního oratoria Svatá Ludmila, kterým festival uctí 15. září, tedy symbolicky v den úmrtí české světice, 100. výročí samostatné republiky Čechů a Slováků.
Během následujících večerů se na Dvořákově Praze představí například londýnský orchestr Academy of St Martin in the Fields, Orchestra of the Age of Enlightenment či Staatskapelle Dresden. V čele hvězdných sólistů letošního ročníku stojí bezesporu famózní klavírista Krystian Zimerman. Zaujmou jistě i výteční klavíristé mladších generací Jevgenij Kissin, Valentina Lisitsa či houslistka Janine Jansen. Na postu kurátorky komorní řady Dvořákovy Prahy se letos představí vynikající izraelská klarinetistka Sharon Kam.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat