Edith v Plzni znovu triumfovala

Taneční muzikál choreografa Libora Vaculíka Edtih – vrabčák z předměstí o pohnutých životních osudech slavné šansoniérky Edith Piaf měl svoji světovou premiéru v Plzni ještě v Komorním divadle 27. května 2000. A zrodila se mimořádná inscenace. Libor Vaculík v ní přinesl novou divadelní formu, ve které se o hlavní roli dělí unikátním způsobem zpěvačka a tanečnice. V díle je použita původní hudba Petra Maláska, texty Václava Kopty a zaznívají v něm nejkrásnější písně Edithiny. Lidé se na Edith vraceli znovu a znovu, počet repríz stoupal a Edith zůstávala na repertoáru Divadla J. K. Tyla i po uzavření Komorní divadla. Přesídlila do budovy Nového divadla a zájem diváků neopadal. Edith se stala v Plzni legendou a kultovním představením. Po čase se inscenace představila i v jiných divadlech – Divadlo v Dlouhé (2002), Moravské divadlo v Olomouci (2003), Národní divadlo v Brně (2004), Severočeské divadlo opery a baletu v Ústí nad Labem (2008).
Divadlo J. K. Tyla: Edith – vrabčák z předměstí (Lucie Šustek Rybnikářová, Zbyněk Fric; foto Irena Štěrbová 2023)

V Plzni je Edith se 192 (!) odehranými představeními nejdéle uváděnou inscenací v historii plzeňského divadla, v hlavní roli od počátku bez alternace vystupovala jako Edith–zpěvačka Radka Fišarová, jíž role výrazně ovlivnila následující uměleckou kariéru – Edith hrála a zpívala ve všech inscenacích dalších zmíněných divadel. Edith–tanečnici ztvárňovala rovněž od r. 2000 Zuzana Hradilová, dlouholetá sólistka baletu DJKT a dnes jeho baletní mistryně, vedle ní sklízely v této roli úspěchy několik let také tehdejší sólistka baletu Petra Tolašová a krátce Lenka Hrabovská, než odešla do angažmá pražského Národního divadla. Před nástupem coronavirové pandemie ovšem už byla naplánována derniéra. Přišel však covid, uzavřela se divadla, dlouhodobé plány představení se bortily. A derniéra se nekonala. Místo ní se nyní konala v sobotu 6. května v historické budově Velkého divadla obnovená premiéra, která je v pořadí její 193.reprízou. Edith se zrodila pod šťastnou hvězdou. A na sobotní premiéře jí opět zazářila. Výtečné představení se vrátilo ve strhující síle a opravdovosti uměleckého vyjádření. Edith opět triumfovala.

Divadlo J. K. Tyla: Edith – vrabčák z předměstí (Zuzana Hradilová, foto Irena Štěrbová 2023)

V Edith je všechno možné,“ řekla mimo jiné před premiérou publiku Radka Fišarová. Připomněla tím divákům, že v současné době po neuvěřitelných 23 letech se v inscenaci setkávají tři umělci, kteří stáli u její zrodu – Radka Fišarová, Zuzana Hradilová a dnes 86letý tanečník, nestor plzeňského baletu Jiří Žalud v roli Starého elegána. Všichni tři měli také na jevišti v obnovené premiéře vystoupit, ale zdravotní problémy to Radce Fišarové znemožnily. Poskytly jí však příležitost k tomu, aby se sympatickou bezprostředností uvedla svoji alternantku – mladou herečku a zpěvačku Lucii Šustek Rybnikářovou.

Příběh drobné zpěvačky má řadu filmových i divadelních podob. Libor Vaculík, autor libreta, choreograf a režisér však vytvořil ve své Edith originální inscenaci spojující tanec, zpěv i mluvené slovo v nový vysoce sdělný a vysoce umělecký tvar. Děj je založen na střídání obrazů z Edithina života. Začíná v jejím neradostném dětství, kdy jako slepá dívenka opomíjená matkou žije v zajetí svých představ. Stane však zázrak – Eidth vidí. A pak už se před zraky publika odvíjí v jednom obrazu za druhým životní drama, vrcholy a pády. Edith po celou dobu její životní pouti provází Vypravěč (zároveň Smrt a Pianista) ve velké herecké a pěvecké roli. Vokální i taneční party jsou v dokonalé symbióze, drama graduje až ke strhujícímu finále. Hudba Petra Maláska dokonale spojuje nejslavnější šansony Edith Piaf a autorskou hudbu v hudebně přesně vyvážený celek, dojímá i burcuje. Hudba zní z nahrávky, kterou pořídil Orchestr opery DJKT v r. 2000 pod taktovkou Jana Chalupeckého. Výtečné jsou texty Václava Kopty. Edith je zkrátka inscenace mimořádných kvalit. Tančí se na nápaditě řešené dvouúrovňové scéně Jana Duška se siluetou Eiffelovy věže z rozsvícených žárovek, pod níž zpívá Edith své šansony, u levého portálu stojí klavír, na nějž hraje Vypravěč, na scénu zapadají vhodně volné kostýmy (Jan Dušek, kostýmní spolupráce Roman Šolc), celek umocňuje světelný design Libora Vaculíka a Jakuba Sloupa. Libor Vaculík nyní „svoji“ Edith uvedl na jevišti Velkého divadla působivě, s precizností a mimořádnou přesvědčivostí. Velké divadlo je pro inscenaci dobrou volbou – jeho charakter a celkový ráz podtrhuje inscenaci a její zvláštní intimitu.

Divadlo J. K. Tyla: Edith – vrabčák z předměstí (Lucie Šustek Rybnikářová, Karel Audy, foto Irena Štěrbová 2023)

Umělecké výkony všech účinkujících byly výtečné. Lucie Šustek Rybnikářová a Zuzana Hradilová vytvořily kompaktní dvojici, těžko bylo poznat, kdy proběhla na jevišti výměna jedné a druhé. Typem postavy jsou takřka identické a jejich souhra byla bezchybná. Lucie Šustek Rybnikářová podala mimořádný výkon po všech stránkách. Je výborná pěvecky – má věrohodnou barvu hlasu, zpívala procítěně, s pečlivě vyváženým výrazem a s plnou srozumitelností zpívaného textu. Je výborná po herecké stránce – dokáže plně vyjádřit vyhrocené dramatické situace, současně dojímá její křehkost. A v neposlední řadě zaslouží vysoké ocenění i všechny její taneční výstupy. Radce Fišarové Edith změnila život – nasměrovala její kariéru. Lucie Šustek Rybnikářová je na nejlepší cestě, jak tento příklad následovat.

Divadlo J. K. Tyla: Edith – vrabčák z předměstí (Radka Fišarová, Gaëtan Pires, Zuzana Hradilová, foto Irena Štěrbová 2023)

Vynikající byla Zuzana Hradilová, která má Edith „pod kůži“ už dvacet tři let. Technicky je precizní, výrazově dokonalá, její taneční projev má eleganci a lehkost. Dokáže být malou holčičkou, mladou dívkou i zralou ženou. Nesmírně působivý byl hloubkou sdělnosti její taneční výstup s Gaëtanem Piresem v roli Théo Sarapa. Skvělý byl Zbyněk Fric jako Vypravěč / Smrt / Pianista. Herecky, pohybově a pěvecky výborný. Je průvodcem děje, Edithiným spolu i protihráčem. Zbyněk Fric beze zbytku vystihl všechny podoby své role. Má precizní výslovnost, ve zpívaném textu je mu rozumět každé slovo, což dnes není zdaleka samozřejmostí.

Další role už jsou výhradně taneční a všichni tanečníci jen potvrdili kvality plzeňského souboru. Těžko najít jiný soubor, který by si mohl dovolit obsadit do role tanečníka ve věku Jiřího Žaluda. Jiří Žalud se svým životním elánem a fyzickou kondicí je fenomén – jeho Starý elegán zkrátka nestárne a Libor Vaculík to ví. Připravil mu choreografii na míru, v níž plně využil tanečníkovy schopnosti, jeho cit pro divadlo a hereckou drobnokresbu. A vznikla scéna, která zasahuje publikum silou své přesvědčivosti. O několik generací mladší je Gaëtan Pires, představitel posledního manžela Edith Piaf, jímž byl Théo Sarapo. Technicky výborně disponovaný tanečník je i výrazově nesmírně přesvědčivý, tančí s elegancí a pravým francouzským šarmem, který dodává jeho scénám nezaměnitelný ráz.

Výborně obsazeny byly i další role mužů, kteří prošli Edithiným životem: Karel Roubíček jako první manžel Louis Dupont; Vojtěch Jansa jako její impresário a milenec, tragicky zesnulý Raymond Asso; Miroslav Suda v roli Paula Meurisse; Karel Audy jako ženatý milenec Henri Contet a velmi výrazný byl Giacomo Mori v roli další Edithiny tragicky končící lásky, mistra světa v boxu Marcela Cerdana. Edithinu Panenku tančila s půvabem Victora Svetlana Roemer, dalších ženských rolí se úspěšně zhostily Andronika Tarkošová (Nicole Contet), Lýdie Švojgerová (Anita Maillardová a Příslušnice SS), v epizodním výstupu dvojice židovských uprchlíků zachráněných Edithiným zásahem plně přesvědčili Avril Wieland a Mátyás Szilveszter Sántha.

Milým rozloučením bylo ještě na jevišti pár slov Libora Vaculíka, kterými poděkoval účinkujícím a uvedl přídavek při děkovačce. Petr Malásek usedl ke klavíru a Lucie Šustek Rybnikářová za jeho doprovodu zazpívala pro diváky na závěr ještě jednou šanson Edith Piaf Non, je ne regrette rien (Ničeho nelituji).

Edith – vrabčák z předměstí byla a je silným představením, které se hluboce dotýká publika. Dnes v Plzni spojuje několik generací tanečníků i zpěváků. Má kontinuitu a zároveň předává pomyslnou štafetu. A má v srdcích diváků výsostné postavení. Spontánní a srdečné standing ovation toho bylo v sobotu nejlepším důkazem.


Edith – vrabčák z předměstí
Libreto, choreografie a režie: Libor Vaculík
Hudba a hudební režie: Petr Malásek
Texty písní: Václav Kopta
Scéna a kostýmy: Jan Dušek
Hlasový poradce: Eduard Klezla
Jazykový poradce: Sylva Nováková
Světelný design: Jakub Sloup, Libor Vaculík
Asistent choreografie: Jiří Pokorný, Zuzana Hradilová
Asistent režie: Miroslav Hradil

Obsazení
Edith – zpěvačka: Radka Fišarová / Lucie Šustek Rybnikářová
Edith – tanečnice: Zuzana Hradilová
Vypravěč: Zbyněk Fric
Anita Maillardová: Sara Aurora Antikainen / Lýdie Švojgerová
Panenka: Victoria Svetlana Roemer / Avril Wieland
Louis Dupont: Karel Roubíček
Starý elegán: Petr Stopka / Jiří Žalud
Raymond Asso: Vojtěch Jansa
Paul Meurisse: Miroslav Suda
Henri Contet: Karel Audy / Mátyás Szilveszter Sántha
Nicole Contet: Luisa Dawn Isenring / Andronika Tarkošová
Marcel Cerdan: Giacomo Mori / Richard Ševčík
Theo Sarapo: Gaëtan Pires / Justin Rimke
Příslušnice SS: Sara Aurora Antikainen / Lýdie Švojgerová
Těhotná žena: Abigail Jayne Baker / Adéla Krandová / Avril Wieland
Muž: Mátyás Szilveszter Sántha
V dalších rolích: Abigail Jayne Baker, Margarida Gonçalves, Luisa Dawn Isenring, Adéla Krandová, Kristýna Miškolciová, Aneta Pašková, Alyssia Caldonazzi, Andronika Tarkošová, Karel Audy, Riccardo Giorgio Gregolin, Thierry Lynn Jaquemet, Marcos Márquez, Giacomo Mori, Gaëtan Pires, Justin Rimke, Karel Roubíček, Mátyás Szilveszter Sántha, Miroslav Suda, Richard Ševčík

Obnovená premiéra: 6. 5. 2023, Velké divadlo DJKT

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments