Ennio Morricone v Praze

Hudební skladatel Ennio Morricone dnes v roli dirigenta naplnil tóny své filmové hudby vyprodanou O2 arenu v Praze. Šestaosmdesátiletý hudebník v rámci turné s názvem My Life in Music nabízí hudbu, kterou v průběhu své kariéry napsal k mnoha slavným filmům. Na turné, které začalo 1. února ve vyprodaném Ziggo Domu v Amsterdamu, řídí Český národní symfonický orchestr.Na evropské turné čítající zatím 15 zastávek s Morriconem vedle orchestru vyrazily také sopranistka Susanna Rigacci a zpěvačka Dulce Pontes.

„Pro nás je největší poctou a naplněním, že je mistr Morricone s naším orchestrem nadmíru spokojený. To, že na jeho koncerty je sál vždycky vyprodaný, beru jako samozřejmost,“ uvedl po prvních vystoupeních šéf Českého národního symfonického orchestru Jan Hasenhörl, který se na hudební události podílí jako trumpetista.

Na svém turné Morricone nadšeným posluchačům všech generací připomíná všechny filmové hity od spaghetti westernů, až po novější snímky. Koncert dnes otevřela skladba Síla mocných z filmu Nedotknutelní a plynule přešla ke skladbě Deborah’s Theme z filmové klasiky Tenkrát v Americe. „Hraju to, co chce publikum,“ uvedl při své nedávné návštěvě Prahy Morricone.

Morricone získal desítky ocenění za svoji filmovou hudbu a byl pětkrát nominován na Oscara. Toho dostal v roce 2007 za celoživotní dílo a předával mu ho herec Clint Eastwood, který se objevil v několika filmech s Morriconeho hudbou. Římský rodák celkem složil hudbu k více než pěti stům snímků. Mezi nejzásadnější Morriconeho díla patří Tenkrát na západě, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý, Bio Ráj, Mise, Maléna, Profesionál, Legenda o 1900, Neúplatní, 48 hodin v Paříži, Kill Bill, Nespoutaný Django a Lolita. Ve světě klasické a filmové hudby působí déle než padesát let.

Foto archiv

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky