EntreQuatre představilo kytarovou současnost

Po flamenku zpěvačky Rocío Márquez se v pondělí v Rudolfinu prezentovala žhavá současnost španělské hudby: kytarové kvarteto EntreQuatre na Pražském jaru hrálo skladby, které mu byly v mnoha případech věnovány. A dva tvůrci se koncertu dokonce zúčastnili osobně.
EntreQuatre – Pražské jaro 22. 5. 2017 (zdroj © Pražské jaro / foto Zdeněk Chrapek)

Jako první zazněla skladba EntreQuatre, která kytarovému ansámblu dala jméno. Její autor Flores Chaviano vyzdvihl rytmickou složku a různé zvláštní efekty – poklepy, tleskání, chřestění a cinkání (kytaristka obsluhovala nenápadný arzenál malých rytmických nástrojů). Obecenstvo reagovalo na tuto experimentální a interpretačně ne právě jednoduchou skladbu víceméně chladně. Lépe je naladila pohodová Medina Fi Assahab od Javiera Blanca, minimalisticky postavená na předivu jemných akordů, které plynou zdánlivě donekonečna jen s malými obměnami a přinášejí tklivou nostalgii. Také optimistické Itinerario Leonarda Sáncheze, Torrobovy 4 Estampas nebo tanečně svůdné Lágrimas Negras od Miguela Matamorose (s tangovými basy na podladěných spodních strunách) se setkaly s dobrým přijetím u posluchačů. Vedle španělských zde byli zastoupeni také latinoameričtí autoři.

Kvarteto má neobvykle kultivovaný a dokonale vyvážený zvuk; když se někde sejde tolik strun či drnkacích nástrojů pohromadě, málokdy je výsledek tak vycizelovaný. Svůj podíl na tom jistě mají i kvalitní španělské nástroje. EntreQuatre zkrátka působí jako organická jednotka, z níž nikdo nevyčnívá, neopožďuje se, nehraje prim ani nevybočuje s laděním a tak dále.

Jeho členové Manuel Paz, Carmen Cuell, Carlos C. Carrera a Jesus Prieto pocházejí z oblasti kolem Ovieda a Valle del Nalón, kde se soustřeďují kolem místní konzervatoře, Prieto koncertuje i sólově. Kvarteto působí na pódiu již třicet čtyři let a svou kvalitou upoutalo pozornost mnoha autorů, kteří mu psali takříkajíc na míru. Dva z nich se přijeli podívat na festivalové provedení svých skladeb i do Prahy: Flores Chaviano a José Luis Barroso, jejichž skladby zazněly v druhé části koncertu. V té se ke kytarovému ansámblu připojil smyčcový Epoque Quartet.

Nejprve se prezentoval po přestávce samostatně, v úpravě skladby Señor Mouse od Chicka Corey. Popravdě to vypadalo dost zvláštně, když do druhé půle nastoupí úplně jiné těleso, než jaké jste sledovali celou první polovinu. Ani hudebně jejich jazzová vložka příliš nezapadla do jemného a sofistikovaného repertoáru. Nicméně obecenstvo vycítilo hit a Epoque Quartet trochu nespravedlivě sklidil nejbouřlivější ovace toho večera.

Concierto de Tierra Alta Josého Luise Barrosa přineslo velmi efektní spojení kytar se smyčci, vzájemně si předávaly vedení a doprovody, zvukově se doplňovaly, ale nepřekážely a nezastiňovaly (zvláště kytara je vůči smyčcům v nevýhodě). Příjemná melodika a barevná instrumentace měla až impresionistický nádech. Skladba vznikla na objednávku EntreQuatre a hraje se i v orchestrální verzi. Floresi Chavianovi patřil úvod i závěr večera: oktet La Sombra de la Tierra složil přímo pro dnešní večer. Je to soustředěná moderní kompozice na půdorysu tokáty. Jako přídavek obě kvarteta zahrála Presto uruguajského autora Miguela del Áquily, které zaznělo již předtím jen v kytarové verzi.

Hodnocení autorky recenze: 70%

 

Pražské jaro 2017
EntreQuatre & Epoque Quartet
EntreQuatre
Epoque Quartet
22. května 2017 Dvořákova síň Rudolfina Praha

program:
Flores Chaviano: Entrequatre
Javier Blanco: Medina Fi Assahab
Leonardo Sánchez: Itinerario (suita Argentina)
Miguel Matamoros: Lágrimas Negras
Federico Moreno Torroba: 4 Estampas
Miguel del Águila: Presto
=přestávka=
Chick Corea: Señor Mouse
Jose Luis Barroso: Concierto de Tierra Alta
Alejandro Cardona: Cabalgando Vientos
Flores Chaviano: La Sombra de la Tierra
přídavek
Miguel del Águila: Presto

www.festival.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - EntreQuatre & Epoque quartet (Pražské jaro 2017)

[yasr_visitor_votes postid="255882" size="small"]

Mohlo by vás zajímat