Evropské hlavní město kultury Plzeň má šanci na další peníze

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dnes v Plzni nevyloučil další finanční podporu projektu Plzně jako Evropského hlavního města kultury. Plzeň mu má sestavit seznam aktuálních potřeb souvisejících s projektem a udat priority. Současně Herman nabídl výstavní prostory Nostického paláce v Praze k propagaci projektu Evropské hlavní město kultury. Projekt označil za velmi dobře připravený, jeho resort, který se na financování podílí sto miliony korun, jej chápe jako jednu z priorit.

„Se svými kolegyněmi a kolegy se na to (seznam potřeb) podívám a budeme se snažit pomoci. Projekt Evropské hlavní město kultury má šanci být velmi důležitým tématem roku 2015 a budu se snažit za náš resort velice pomáhat, aby se podařil,“ řekl Herman.

Ministerstvo kultury dává na Evropské hlavní město kultury ze svého rozpočtu 100 milionů korun, od roku 2012 třikrát po dvaceti milionech, v klíčovém roce to bude 40 milionů korun. Herman nevyloučil uvolnění dalších peněz, konkrétní ale nebyl. Už dříve řekl, že jednou z možností, kde peníze získat, by mohly být úspory v jednotlivých resortech, v nichž nyní probíhají audity.

Podle dostupných informací by se na seznamu priorit, které mu Plzeň zašle, mohly objevit mimo jiné Mezinárodní festival Divadlo, Smetanovské dny, projekty spojené s architektem Adolfem Loosem či projekt Západočeské galerie. Plzeň by tak mohla požádat o zhruba 13 milionů korun.

Podle Hermana z dnes představené prezentace vyplynulo, že jsou všechny akce projektu Evropské hlavní město kultury dobře připravené. Ocenil například projekt nových zvonů pro katedrálu sv. Bartoloměje na náměstí Republiky v Plzni. Katedrále chybí, v roce 1941 byly zabaveny a roztaveny na zbraně. Nové zvony mají zaznít poprvé 17. ledna 2015, tedy v den zahájení projektu Evropské hlavní město kultury. „Je to vyrovnání se bezmála 70 let po skončení druhé světové války s tímto neblahým dědictvím. Jestliže se odlévají a instalují nové zvony, je to znamení dobrých časů. Jestliže se zvony roztavují a dělají se z nich kanony, je to přesný opak, takže buďme rádi a vděčni za to, že žijeme v časech, kdy se nové zvony vytvářejí a do kostelních věží zavěšují,“ uvedl Herman. Osobní návštěva ministra v Plzni je významnou podporou projektu, neboť v příštích dnech monitorovací výbor Evropské komise bude jednat o tom, zda Plzeň získá cenu Meliny Mercouri ve výši 1,5 milionu eur (asi 40 mil.Kč). Město si cenu bude muset zasloužit tím, že splní 80 procent závazků, které jsou obsaženy v projektu, a že bude respektovat připomínky výběrové komise a monitorovacího výboru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky