Festival EuroArt Praha uvede zapomenutá díla Karla Kovařovice

Smyčcový kvartet a moll op. 7 č. 2 a Klavírní koncert f moll op. 6, dvě téměř neznámá a neprávem zapomenutá díla Karla Kovařovice uvede Mezinárodní festival komorní hudby EuroArt Praha v úterý 2. listopadu 2021 od 19:30 hodin v Sále Martinů v podání Stamicova kvarteta, klavíristy Marka Kozáka a Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou Tomáše Braunera.
Tomáš Brauner (zdroj Tomáš Brauner)
Tomáš Brauner (zdroj Tomáš Brauner)

Stamicovo kvarteto zařazuje v posledních letech často do svého repertoáru skladby opomíjené nebo zapomenuté. Je tomu tak i v případě smyčcových kvartetů Karla Kovařovice, které nikdy nevyšly tiskem a jsou uložené v Národním muzeu – Českém muzeu hudby. Při pátrání po novém repertoáru narazil ředitel festivalu EuroArt Praha a houslista Stamicova kvarteta Josef Kekula v archivu na tři dosud neznámé Kovařovicovy smyčcové kvartety. Podařilo se provést revizi autografů, připravit provozovací materiál a v roce 2017 dokonce komplet natočit pod labelem Supraphon.

„Idea uvést v život Kovařovicovy smyčcové kvartety zcela zapadá do našich kvartetních dramaturgických záměrů objevovat zapomenutá či málo hraná díla českých autorů. V kategorii „objevování“ se však u nás zpravidla jednalo o české autory klasicismu. Z tohoto pohledu Kovařovic vybočuje. Z literárních zdrojů jsme se dozvěděli, že Karel Kovařovic napsal tři smyčcové kvartety. Při bližším zkoumání jsme zjistili, že nikdy nevyšly tiskem a existují pouze v rukopisné formě. Díky vstřícnosti a pochopení pracovníků Českého muzea hudby se nám podařilo nejprve uvést materiály do provozuschopného stavu a potom provést celkovou revizi,“ představuje mimořádný počin Josef Kekula. Při realizaci celého projektu narazil také na dnes téměř neznámý Klavírní koncert f moll, ke kterému dodává: „Kovařovicův klavírní koncert je dnes neprávem opomíjený, jediné známé provedení je se SOČRem a klavíristou Jílkem. V programových nabídkách jsem na něj u nás nikdy nenarazil. Je velká škoda, že není alespoň občas uváděn, určitě by si to zasloužil a zaručeně by měl být součástí repertoáru českých klavíristů.“

Na koncertě zazní Kovařovicův Smyčcový kvartet a moll op. 7 č. 2, věnovaný Antonínu Dvořákovi, jehož poděkování je připsáno v autografu s poznámkou: „Jsem velice potěšen a překvapen. Snad by se tu a tam nějaká notička ve středních hlasech mohla poupravit. Rozvažte to. Gratuluje Ant. Dvořák.“ Kvartet zazněl jako novinka 23. ledna 1888 na koncertě spolku Umělecká beseda. Kovařovicův Klavírní koncert f moll provede představitel mladé generace českých klavíristů Marek Kozák, čerstvý držitel třetí ceny na mezinárodní klavírní soutěži Gézy Andy v Zürichu, za doprovodu Komorní filharmonie Pardubice a dirigenta Tomáše Braunera. Koncert doplní orchestr Dvořákovou Serenádou pro smyčcový orchestr E dur op. 22.

2. listopadu v 19:30 hodin, Praha, Sál Martinů

Program:
Karel Kovařovic: Smyčcový kvartet a moll op. 7 č. 2
Antonín Dvořák: Serenáda E dur pro smyčcový orchestr op. 22Karel Kovařovic: Klavírní koncert f moll op. 6

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments