Pražská konzervatoř pořádá již páté německo-české symposium

Pražská konzervatoř pořádá společně s European Accordion Federation již páté bienále německo-českého symposia pro skladatele, dirigenty a akordeonisty.
Czech Accordion Ensemble (foto archiv Ladislava Horáka)
Czech Accordion Ensemble (foto archiv Ladislava Horáka)

Spolupráce v rámci tohoto projektu vedla k vytvoření a vydání nových děl pro akordeon sólový, komorní i orchestrální, ke společným seminářům a workshopům, stejně jako k pravidelným kontaktům umělců obou zemí.

I v letošním roce je program symposia velmi pestrý. Bude zahájen ve čtvrtek 28. října v 19 hodin v Uměleckoprůmyslovém museu koncertem z děl českých a německých skladatelů. V programu zazní skladby Jindřicha Felda, Ondřeje Kukala, Eduarda Douši, Tomáše Illeho, Jiřího Bezděka či norimberského skladatele Holmera Beckera. V české premiéře pak Jiří Lukeš uvede svojí sólovou kompozici Jáchymov a soubor Czech Accordion Ensemble v absolutní premiéře dílo Pavla Trojana Light Music pro akordeonové kvarteto.

Ladislav Horák (foto archiv Ladislava Horáka)
Ladislav Horák (foto archiv Ladislava Horáka)

Právě letošnímu jubilantu Pavlu Trojanovi bude věnován Portrét v pátek 29. října od 13 hodin v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Sám autor zde představí vlastní tvorbu zaměřenou na akordeonovou oblast. Na tento autoportrét naváže od 14 hodin prezentace nového CD Summit in Prague, který natočilo trio Vibrafonissimo (Ladislav Horák – akordeon, Radek Krampl – vibrafon, Vít Švec – kontrabas) a na kterém jsou mimo jiné zaznamenány novinky z pera Josefa Vejvody.

O den později, 30. října, se opět v sále konzervatoře od 13 hodin uskuteční přednáška, na které budou představena dvě nejvýznamnější akordeonová centra v Německu – Klingenthal a Trossingen. Zatímco saský Klingenthal proslulý výrobou nástrojů značky Weltmeister uvede ředitel zdejší významné světové soutěže Jörg Künzl, Trossingen proslavený firmou Hohner pedagog zdejší konzervatoře Andreas Nebl.

Klingenthal (foto archiv Ladislava Horáka)
Klingenthal (foto archiv Ladislava Horáka)

A právě žáci Hohner -Konservatorium Trossingen společně se studenty Pražské konzervatoře zahrají v rámci symposia Matiné v neděli 31. října od 10 hodin v novém Varhanním sále v budově konzervatoře Na Rejdišti na Praze 1. Předcházet mu bude od 9 hodin přednáška Stefana Hippeho a Ladislava Horáka o projektu Nová hudba na druhou, o kterém jsme na Opeře PLUS před nedávnem informovali.Symposium vyvrcholí poledním „Kulatým stolem“ – diskuzí účastníků k pokračující spolupráci německých a českých skladatelů, dirigentů a akordeonistů. Hlavním partnerem je Česko-německý fond budoucnosti. Symposium probíhá ve spolupráci s festivalem Mezinárodní akordeonové dny v Praze – více na www.accordion.cz

Stefan Hippe (foto archiv Ladislava Horáka)
Stefan Hippe (foto archiv Ladislava Horáka)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments