Festival Klášterní hudební slavnosti míří do finále

V obcích na severu Olomouckého kraje se blíží k závěru letošní ročník festivalu Klášterní hudební slavnosti. Do konce září nabídne ještě šest koncertů.

Neues Barockorchester Berlin (zdroj Neues Barockorchester Berlin)
Neues Barockorchester Berlin (zdroj Neues Barockorchester Berlin)

Přehlídka bude zakončena představením komorní verze kantáty Carmina Burana, která je nejznámějším dílem německého skladatele Carla Orffa. Dílo provede v kostele Zvěstování Panny Marie v Šumperku 30. září 2022 šedesátka hudebníků a pěvců. Vedení festivalu je spokojené s dosavadní návštěvností, hlediště byla podle ředitele Klášterních hudebních slavností Romana Janků zaplněna průměrně z pětasedmdesáti procent.

Přehlídka začala na konci května, naplánováno bylo celkem dvacet jedna koncertů na třinácti místech převážně na severu kraje. „Letošní ročník je velice zdařilý, u mnoha koncertů jsme byli velmi překvapeni návštěvností. Našlo se však i pár výjimek, kdy bychom si představili úplně vyprodaný sál, ale nebylo tomu tak. Na druhou stranu diváctvo se nyní složitě vyvíjí, veškeré kulturní pořady bojují o každého diváka, takže jsme za každého velmi vděčni,“ uvedl Janků.

Největší úspěch mělo podle ředitele zahájení festivalu, které v šumperském divadle uvedlo novodobou premiéru komické opery Vesnický trh od skladatele Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození letos uplynulo 300 let. Obdobný úspěch očekávají pořadatelé i na konci září, kdy má na závěr zaznít Orffova skladba. V originále ji hraje stodvacetičlenný orchestr, v šumperském podání půjde zhruba o poloviční verzi. Mezi hudebníky budou dva klavíristé nebo bicí sekce Moravské filharmonie Olomouc, kteří doprovodí dva sbory a sólisty. „Vrchol festivalu to určitě bude, v Šumperku tato skladba nikdy nezazněla,“ doplnil Janků.

První zářijový koncert obstará zahraniční host letošního ročníku, kterým je Neues Barockorchester Berlin. Pod vedením koncertní mistryně Anny Barbary Kastelewiczové připomene opět 5. září 2022 letošní výročí narození skladatele Bendy.

Velkou událostí bude podle pořadatelů také koncert Česká hudba dobývá Evropu, který se bude konat v sobotu 17. září ve Šternberku. K interpretaci děl význačných českých skladatelů 18. století a jejich žáků se pod vedením dirigenta Marka Štilce spojí síla světoznámého chlapeckého pěveckého sboru Boni Pueri s vídeňským zvukem klasicistního orchestru Wranitzky Kapelle. O den později bude v jesenických lázních komorní Večer českého melodramu. Dámské duo Kateřina Englichová a Martina Kociánová připomene ve čtvrtek 22. září v Bruntále hudebního skladatele Antonína Dvořáka a jeho přátele. Známé skladby představí přednesem z jeho korespondence a v úpravě pro harfu.

V náhradním termínu se uskuteční dva koncerty, které se tento měsíc ze zdravotních i technických důvodů nekonaly. V Šumperku vystoupí 14. listopadu Musica Florea s pořadem Haydn a Češi v Evropě a 16. listopadu v Jeseníku soubor Epoque Quartet.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments