Festival Lípa Musica zahájí legendární The King’s Singers
„Dotyk čisté intonační krásy, či sametové souznění mužských hlasů. I tak by se dal charakterizovat fenomenální vokální sextet z Velké Británie The King’s Singers. Nositelé dvou cen Grammy si podmaňují ty nejprestižnější podia světa a letos se mezi ně zařadí i Liberecký kraj a hejnický klášter. Přidanou hodnotou tohoto projektu je uspořádání workshopu pro liberecký dětský sbor Severáček. Vyvrcholením této spolupráce bude vystoupení Severáčku společně s The King Singers na jednom podiu jakožto jeho hudebním hostem. Těším se, že prožijme ryzí radost z hudby v geniální akustice hejnického chrámu a zažijme to, co zažívají miliony jejich fanoušků napříč kontinenty. Největší díky za to patří Libereckému kraji, který je dominantním podporovatelem festivalu a tvůrcem a podporovatelem myšlenky společného pořádání výjimečného Koncertu pro Liberecký kraj, jež umožňuje představovat mimořádné umělecké osobnosti a přinášet skutečně špičkovou uměleckou kvalitu do kulturní nabídky našeho kraje.“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.
The King’s Singers, superlativní vokální sextet, jak hlásají londýnské „Tajmsy“, čerstvě oslavil půl století na světové scéně. Soubor se vznikl 1. května v roce 1968, tehdy jej založila šestice zpěváků z Královské koleje v Cambridge a odtud také pochází název ansámblu. Celých padesát let zpívá ve složení dva kontratenoři, dva barytony, tenor a bas, které na počátku vzniklo vlastně náhodou. Tato náhoda však dala souboru nezaměnitelný zvuk, který navíc dotváří i osobitá hudební diverzita ve výběru repertoáru. Nositelé cen Grammy, Emmy, magazínu Gramophone a mnoha dalších brázdí dnes s neutuchajícím entuziasmem koncertní scény po celém světě a pro svou virtuozitu, živost a neodolatelné kouzlo jsou považováni za to nejlepší mezi vokálními soubory.
„Máme velice příjemné a milé vzpomínky na naše předešlá vystoupení v České republice. České publikum je nesmírně velkorysé a Česká republika má navždy své výjimečné místo v našich srdcích,“ říkají členové ansámblu The King’s Singers a k programu festivalového vystoupení dodávají: „Program, který představíme na festivalu Lípa Musica, je pro nás velice výjimečný. V roce 2019 se zdá, že rozdíly mezi zeměmi, komunitami a kulturami jsou velice silné. Ale od východu na západ, od severu na jih, hudba má sílu spojovat lidi. Každý dokáže ocenit krásné písně a tradice vokální hudby napříč Evropou, které mají tolik společného. Tato hudební pouť z Moskvy do Londýna oslavuje některé skvělé jazyky, hudební styly a historii zemí, které leží mezi Moskvou (kde jsme program uvedli vůbec poprvé) a Londýnem. Prezentujeme hudbu pěti století a deseti zemí, ale velmi zajímavá je posloupnost písní: některé radostné, některé smutné, jiné vtipné a další vážné. Myslím, že každý si v tomto programu najde něco, co ho potěší.“
Významnou oblastí působení The King’s Singers je i pole edukativní a spolupráce s dětskými sbory napříč kontinentem. Pro své festivalové vystoupení si ansámbl zvolil spolupráci s liberecký sborem Severáček, kterému se členové souboru budou věnovat i 16. září na workshopu v Hejnicích a poté se na pódiu představí ve společně nastudovaném kusu: „Milujeme spolupráci se sbory po celém světě, ale není nic výjimečnějšího než spolupráce s dětskými sbory. Nakonec právě oni budou ambasadory hudby pro příští generace. Jejich nefalšované nadšení a energie jsou opravdu silné. A stejně jako děti benefitují ze spolupráce s námi, podobně přínosné je to i pro nás. Většina z nás vyrůstala podle anglické sborové tradice, což znamená, že jsme jako malí kluci zpívali tři hodiny denně, sedm dní v týdnu po mnoho let. Sami víme, jak výjimečné to je být součástí silné hudební komunity, ostatně stejně tak, jako mít nyní jako dospělí příležitost pracovat s dětskými sbory. Je to opravdu velmi obohacující.“ dodávají na toto téma pěvci souboru The King’s Singers.
Osmnáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabízí letos řadu 20 akcí (2 akce navíc již proběhly) na 15 místech Libereckého, Ústeckého kraje a v saském pohraničí a bude probíhat až do 26. října s tradičním epilogem Má to smysl! ve spolupráci se ZUŠ Česká Lípa, který se bude konat 6. a 7. listopadu 2019 v České Lípě. Dramaturgicky se letos festival hlásí k odkazu sametové revoluce a ideálů revoluce, svobody, naděje a víry, od níž uplyne 30 let.
„Toto téma mě, troufám si říct, provází již od prvního ročníku festivalu. Každým rokem si velmi intenzivně uvědomuji, jak je důležité, že můžeme žít ve svobodě a demokracii. Pro mnohé z nás se to stalo již samozřejmostí. Ano, je to již celkem dlouhá doba 30 let, zdá se již samozřejmé, že máme to, co máme, ale zdání klame. Spousty věcí bychom prostě za režimu nemohli. Jedna z věcí, která by zcela jistě nevznikla, by byl i náš festival. Pozorný posluchač proto může nalézt mezi řádky našeho programu díla opřená o hlubokou víru skladatelů, naději, která vychází ze samotných námětů, svobodu, která z nich pramení či revoluční náboj skladeb samotných či revolučně zahraných,“ doplňuje k tematickému výběru Martin Prokeš.
Dramaturgicky festival zůstává věrný své ideji prohloubení česko-německého kulturního dialogu a prezentaci vybraných interpretů z ČR i zahraničí. Uměleckou garanci festivalu v letošním roce nově přebírá renomovaný houslista a donedávna také koncertní mistr a partner České filharmonie Josef Špaček, který na tomto postu na následující dva roky střídá světoznámého hornistu Radka Baboráka. Česko-německá spolupráce bude pokračovat pořádáním čtyř koncertů v Německu, s premiérovým zařazení lokality St. Marienthal s klášterem z roku 1234, který má český původ, a zařazením šesti projektů s německými hosty. Na české straně festival nově zavítá v letošním roce do Ústí nad Labem a Hejnic, a po čase se festival vrací do Teplic a na zámek ve Šluknově.
Hvězdami nadcházejícího ročníku jsou nejen britští King‘s Singers, ale také původem ruský houslista, violista a hráč na violoncello da spalla Sergej Malov, koncertní mistr Berlínských filharmoniků Noah Bendix-Balgley, Janoska Ensemble nebo Prague Cello Quartet. Unikátní zážitky slibují též programy Purgatio nebo akordeonový recitál mistra hrajícího na knoflíkový akordeon Alexandra Hrusteviče. Velkým počinem je unikátní představení souboru Lípa Musica sextet, ve kterém jsou zastoupena jména Josefa Špačka, violoncellisty Tomáše Jamníka a především věhlasných zahraničních hvězd v čele s Tobiasem Feldmannem, Máté Szücsem, Julianem Stecklem nebo již zmíněným Sergejem Malovem. Za zmínku rovněž stojí zařazení neotřelého projektu věnujícímu se dialogu barokní a takřka soudobé hudby v podání houslisty Julie Schröder a Lautten Compagney Berlin nebo progresivního představení z oblasti moderního mimického umění v podání evropsky proslulého Radima Vizváryho. Z českých interpretů se návštěvníci 18. ročníku festivalu mohou těšit nejen na Josefa Špačka v různých komorních uskupení, ale také na pěvkyně Simonu Šaturovou, Markétu Cukrovou, violoncellistu Jiřího Bártu, Scholu Gregorianu Pragensis nebo například na klavíristu Miroslava Sekeru.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]