Festival Pražské jaro dnes přivítá SOČR, Ilana Volkova a Jana Bartoše

Na festivalu Pražské jaro se dnes představí Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) s izraelským dirigentem Ilanem Volkovem a klavíristou Janem Bartošem. Koncert se uskuteční bez obecenstva v sále. Přímý přenos vystoupení z Obecního domu v Praze mohou zájemci bezplatně zhlédnout na webových stránkách festivalu. Plánované setkání s umělci se neuskuteční.

Slovenská filharmónia - Ilan Volkov - Bratislava 27. 4. 2017 (zdroj Slovenská filharmónia / foto © Ján F. Lukáš)
Ilan Volkov (foto Ján F. Lukáš)

Festival Pražské jaro dnes večer nabídne koncert s originální dramaturgií, poutavé svědectví o první polovině 20. století, době turbulentních společenských proměn a neméně radikálního vývoje v hudbě. Zazní Zemlinského Sinfonietta, jejíž světová premiéra se uskutečnila roku 1935 v Praze, Stravinského hudba k baletu Hra v karty, který měl roku 1937 premiéru v Metropolitní opeře, a slavný Klavírní koncert č. 1 z pera dvacetiletého Sergeje Prokofjeva, jenž je s datem premiéry 1912 nejstarším dílem tohoto koncertu. Do čela Symfonického orchestru Českého rozhlasu se postaví dirigent Ilan Volkov, sólistou bude klavírista Jan Bartoš.

„Celý projekt vznikal v úzké spolupráci s Ilanem Volkovem, mimořádnou dirigentskou osobností s nesmírně širokým záběrem,“ uvádí dramaturg festivalu Josef Třeštík. Ilan Volkov sám říká, že Praha je pro něj „tajemným a legendárním místem“, které poprvé navštívil s rodiči v roce 1989. „Byl to nezapomenutelný výlet. Později jsem měl tu čest v místních úžasných sálech a pro fantastické publikum dirigovat několikrát.“

Bývalý šéfdirigent a dodnes hlavní hostující dirigent Skotského symfonického orchestru BBC Ilan Volkov vystoupil na Pražském jaru v letech 2003 a 2007. Volkov strávil několik let jako asistent u Bostonských symfoniků, v letech 2011 až 2014 byl hudebním ředitelem a šéfdirigentem Islandského symfonického orchestru. Premiéroval skladby mnoha mezinárodně proslulých autorů.

Jan Bartoš (foto Zdeněk Chrapek)
Jan Bartoš (foto Zdeněk Chrapek)

Jana Bartoše mezinárodní tisk označuje jako jednoho z nejlepších klavíristů v Evropě. Jeho nejnovější nahrávkou je CD pro Supraphon s první studiovou nahrávkou Klavírního koncertu e moll Vítězslava Nováka, v níž Bartoše doprovodil SOČR pod taktovkou Jakuba Hrůši. Londýnský deník The Guardian ocenil CD jako Klasické album týdne, zařadil je mezi Nejlepší alba měsíce září 2020 a vyzdvihl expresivní podání sólového partu.

Letošní festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu v Praze tradičně otevřela Má vlast Bedřicha Smetany, tentokrát v podání souboru Collegium 1704. V koncertní síni mohli být výjimečně přítomni diváci, protože koncert byl součástí pilotního projektu Ministerstva kultury, který má ukázat cestu k návratu diváků na kulturní akce. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru konal jen online. Pražské jaro ve svém aktualizovaném programu 76. ročníku nabízí 23 koncertů online. Ještě dva z nich, Debut Pražského jara 26. května a Závěrečný koncert 3. června, se uskuteční s omezeným počtem posluchačů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments