Festival Pražské jaro má dnes na programu historicky poučenou interpretaci staré hudby

Pokračuje festival Pražské jaro. Dnes má na programu koncert staré hudby souboru The Breathtaking Collective nebo finále soutěže v oboru klarinet. Projekt festivalu s názvem Vize a sny během jediného dne přinese tři koncerty českých i zahraničních hudebníků specializovaných na historicky poučenou interpretaci staré hudby.

The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)
The Breathtaking Collective (foto Foppe Schut)

Koncert s názvem Kouzlo zakřiveného tvaru v Anežském klášteře od 16:00 hodin uvede soubor The Breathtaking Collective. Nabídne soprán Hany Blažíkové v kombinaci s unikátním dechovým nástrojem s názvem cink. Na zvláštní nástroj zakřiveného tvaru, který má svůj původ již ve středověku, zahraje Bruce Dickey.

Na stejném místě se od 19:00 hodin představí soubor Tiburtina Ensemble s uměleckou vedoucí Barborou Kabátkovou. Program jejich vystoupení mimo jiné obsahuje novou skladbu Michala Nejtka vzniklou na texty středověkých trubadúrek na objednávku Pražského jara a připomene zapomenutý svět trubadúrek zvaných trobairitz z přelomu 12. a 13. století.

Dnešní program v Anežském klášteře od 21:00 hodin zakončí koncert souboru Collegium Marianum. Na úvod večera zazní Koncert pro flétnu a orchestr g moll La notte Antonia Vivaldiho. Následovat bude světová premiéra skladby Jméno růže od Jana Ryanta Dřízala, Vivaldiho Koncert pro housle a orchestr c moll Il sospetto a další světová premiéra, tentokrát skladby Elfi e fantasmi, concerto da camera pro flauto traverso a barokní orchestr od Jiřího Gemrota. Program zakončí hudba Georga Philippa Telemanna.

Na trojici finalistů soutěže Pražského jara v oboru klarinet v Rudolfinu čekají povinné skladby Première rhapsodie Clauda Debussyho a Koncert pro klarinet a orchestr Rudolfa Kubína. Výsledky vyhlásí po skončení koncertu.

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro 12. května ve Smetanově síni Obecního domu otevřela tradiční Smetanova Má vlast v nastudování West-Eastern Divan Orchestra s dirigentem Thomasem Guggeisem. Guggeis u orchestru na poslední chvíli nahradil dirigenta Daniela Barenboima, který se omluvil ze zdravotních důvodů. Festival potrvá do 3. června, nabídne čtyři desítky koncertů.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments