Festival Procházky uměním pokračuje na Plzeňsku

Toto klasické rčení „Přes překážky ke hvězdám…“ myslím dobře charakterizuje festival Procházky umění, jehož neúnavnou organizátorkou a samozřejmě vynikající interpretkou je violistka Jitka Hosprová. Za osm let své existence představuje festival významné a nepominutelné obohacení kulturního života na Plzeňsku.
Jitka Hosprová, Ladislav Horák a herečka Bára Munzarová (archiv autora)

Ten letošní probíhá od června do září a přinese celkem šest koncertů, z nichž čtyři již proběhly: 19.6. v Plasech, 25.6. v Plzni ve Staré synagoze, 17.7. v kostele sv. Jiří v Lukové a 31.7. v kostele sv. Bartoloměje v Březíně. Příznivci festivalu, kterých není málo, jak jsme se mohli přesvědčit například poslední červencový den ve zcela zaplněném kostele v Březíně, se mohou ještě těšit na dva koncerty: 21.8. v kostele Povýšení sv. Kříže v Dolní Bělé a 11.9. v kostele sv. Jana Křtitele Slavnost violy v Manětíně.

Svojí  dramaturgickou koncepcí přináší tento projekt jednak připomenutí regionálních kulturních hodnot, tradic a osobností (zajímavá spolupráce s historikem PhDr. Janem Štěpánkem) a zároveň vynikající interpretační úrovní se nepochybně řadí mezi významné kulturní akce celostátního významu. Například v letošním roce přizvala Jitka Hosprová ke spolupráci harfistku Kateřinu Englichovou, cembalistku Editu Keglerovou, klarinetistku Ludmilu Peterkovou, akordeonistu Ladislava Horáka, hobojistu Viléma Veverku či komorní soubor Ensemble Martinů.

Specifickým rysem dramaturgie je také zařazování děl současných českých skladatelů – letos zazněly či zazní například skladby nestora českých tvůrců Luboše Sluky, dále Jiřího Bezděka, Sylvie Bodorové, Lukáše Hurníka, Karla Pexidra, Josefa Vejvody a dalších. Koncerty je možno sledovat na facebookové stránce facebook.com/ProchazkyUmenim. Za dobu svého trvání festival přispěl významnou částkou na opravy významných památek severního Plzeňska.

Důležitost a nezastupitelnost kulturních akcí tohoto typu je v dnešní složité  době, která bohužel narušila koncíznost kulturního života, zcela mimořádná a zaslouží ocenění, uznání ale také zásadní veřejnou podporu. 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


4 1 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments