Vila Tugendhat se připravuje na koncert Magdaleny Kožené a Sira Simona Rattla

Festival Maraton hudby Brno připravil na čtvrtek 13. srpna 2020 hudební událost roku. Poprvé spolu v Brně vystoupí slavná pěvkyně Magdalena Kožená a její manžel, světově proslulý dirigent Sir Simon Rattle. V písňovém recitálu, sestaveném výhradně pro tento večer ze skladeb českých autorů, doprovodí Simon Rattle Magdalenu Koženou na klavír. Koncert se koná v exkluzivním prostředí vily Tugendhat a jeho spolupořadateli jsou Brno – město hudby UNESCO, festival Concentus Moraviae a vila Tugendhat. Koncert začne ve 21:00 hodin a bude jej možné sledovat ve spolupráci s Aerofilms také na nádvoří Místodržitelského paláce v kině Scalní letňák a v dalších vybraných kinech. Vstupenky do vily Tugendhat budou v prodeji v síti GoOut.

Magdalena Kožená, Simon Rattle (archiv OP)

„Atmosféra domácího koncertu v jedinečném prostředí vily Tugendhat, navíc konaného v mém rodném městě, nabíjí celé vystoupení silnými emocemi. Do programu jsem zařadila písně, které mě provázely už při studiu na konzervatoři, a mnohé z nich mají lidový nápěv nebo text. K nim mám nejniternější vztah, neboť nejen zrcadlí obrovské bohatství lidové tvořivosti našeho kraje, na které jsem právem hrdá, ale připomínají mi také šťastné okamžiky mého dětství a mládí,“ říká Magdalena Kožená.

Neobvyklé místo koncertu vyzdvihuje i její manžel, Sir Simon Rattle: Četl jsem samozřejmě Skleněný pokoj hned, jak vyšel. A ve vile Tugendhat jsem byl s naším prvním dítětem před patnácti lety, když se tam Magdalena fotografovala. Většinu odpoledne jsem trávil v nádherné zahradě s kočárkem, místo abych obdivoval interiér budovy, jejíž neobyčejný příběh si dodnes pamatuji. Těším se, až si tam zahrajeme!“

Brněnská primátorka, Markéta Vaňková, k tomu dodává: „Architektura a hudba jsou ve spojení s Brnem skloňovány asi nejvíc a jejich dramaturgické propojení v rámci Maratonu hudby je toho logickým vyústěním. Stěží dopředu postihnout, co se stane, když exkluzivní prostor vily rozezní tóny v podání neméně exkluzivních interpretů… Takové prožitky si člověk obvykle ukládá v duši a ani je nezkouší pojmenovat. Stejně, jako nehladíte motýlí křídla.“

Program koncertu vybírali oba umělci společně výhradně pro brněnské vystoupení a nebude se v této podobě nikde opakovat. Večer s písněmi Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Ervína Schulhoffa a Petra Ebena završí výběr z písňové tvorby Leoše Janáčka. Koncert, který aspiruje na hudební událost roku v České republice, tak bude zároveň intimním večerem, v němž zazní díla, která jsou srdcím obou interpretů nejbližší.

Maraton hudby Brno je prvním festivalem, kterému se podařilo do našeho města přivést současně Magdalenu Koženou i Sira Simona Rattlea. Jejich vystoupení připomene rovněž, že Brno je kreativním městem hudby UNESCO a nápaditou dramaturgií se přihlásí také k festivalu Concentus Moraviae. Na přenosu koncertu budou spolupracovat Univerzitní kino Scala, společnost Aerofilms a také americká společnost PARMA Recordings. Prostřednictvím těchto partnerů a na facebookových profilech Maratonu hudby Brno, Magdaleny Kožené, vily Tugendhat ad. budou moci koncert sledovat tisíce posluchačů v České republice i v zahraničí. Večerem bude provázet David Mareček, generální ředitel České filharmonie: „Bude to pro mne dárek, který si moje rodné Brno už dávno zasloužilo. Jako bychom se ocitli na soukromé degustaci těch nejlepších vín na světě. Jen místo vína budeme,ochutnávat´ hudbu, předkládanou dvěma mistry svého oboru v neopakovatelném prostředí vily Tugendhat.

5 1 vote
Ohodnoťte článek

Mohlo by vás zajímat


0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments