Festival Rosa Bohemica připomene barokního architekta Dientzenhofera

Koncerty spojující zážitek z hudby s atmosférou netradičních historických míst nabízí II. ročník festivalu Rosa Bohemica. Festival zahrnuje celkem šestnáct akcí na třinácti místech a potrvá až do 15. listopadu 2022. Letos zavítá i mimo Střední Čechy a vstupuje i do Ústeckého a Jihočeského kraje.

Blatná (zdroj Rosa Bohemica)
Blatná (zdroj Rosa Bohemica)

„Lahůdkou festivalu bude možnost navštívit hned dvě Lorety,“ upozorňuje Gabriela Eibenová. Tu známější, na Hradčanském náměstí v Praze, si nechala postavit hraběnka Kateřina Lobkowiczová významným barokním architektem Kryštofem Dientzenhoferem. K jeho třísetletému jubileu mu zde bude 21. června 2022 od 20:00 hodin věnován slavnostní koncert Vivaldi in Bohemia v provedení souboru Ensemble Inégal. Závěrečný koncert 15. listopadu 2022 nás pak zavede do Kosmonos. I zde stojí Loreta, kterou na svém panství nechal vybudovat šlechtický rod Černínů,“ říká Eibenová.

V červenci hostí festival jihočeská Blatná: 2. července 2022 od 14:00 hodin v Kostele Nanebevzetí Panny Marie zazpívá Chlapecký sbor Bonifantes. Koncert uspořádaný v rámci výstavy růží je zároveň poctou bílé sadové růži Ave Maria, kterou v roce 1933 vyšlechtil Jan Böhm a která je pro Blatnou růží roku 2022.

Červencový program festivalu završí 30.července 2022 Sládkovský večerPamátníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě v podání Romana Hozy (baryton) a Ahmada Hedara (klavír). Sládek coby autor mnoha textů z doby romantismu totiž zanechal výraznou stopu v písňové tvorbě řady českých skladatelů. Začátek koncertu je od 19:00 hodin.

V srpnu festival zavítá na zámek v Pátku nad Ohří, kde13. srpna 2022 od 16:00 hodin zazní barokní hudba v prostředí nově objevené kaple. Dvojice hudebníků Jiří Sycha (barokní housle) a Filip Dvořák (cembalo) tam představí ojedinělý program Po stopách folklóru v barokní hudbě. V něm seznámí publikum s perlami skotské, irské, anglické, velšské, maďarské, slovenské či moravské barokní tvorby, které ovlivnila lidová hudba.

Na sklonku babího léta zve program do nedostavěného gotického chrámu v Panenském Týnci. Místo s jedinečnou atmosférou tu rozezní 17. září 2022 od 18:00 hodin cenami ověnčený chlapecký sbor Pueri gaudentes. Ten v koncertu pořádaným pod širým nebem posluchače provede hudbou od středověku až po současnost. Doprovodný program obstará violoncellový soubor ze ZUŠ Slaný a ZUŠ Kladno.

Koncem měsíce, 24. září se festival vrací opět do Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Od 14:00 hodin tam bude probíhat přednáška muzikologa a hudebníka Tomáše Reindla s ukázkami z Čapkovy unikátní sbírky nahrávek etnické hudby. Od 15:30 hodin pak etnickou hudbu pod názvem Omnion zahraje sám Tomáš Reindl.

V říjnu bude festival hostit Zámek v Nižboru,kde 15. října 2022 od 18:00 hodin vystoupí Gabriela Eibenová spolu se souborem Ensemble Inégal s koncertem Vivaldi in Bohemia. Ten vedle hudby Antonia Vivaldiho dochované v českých archivech a nabídne i vynikající hudbu J. J. I. Brentnera, Vivaldiho současníka a nově objeveného českého skladatele.

Hudební odkaz sefardských Židů v podobě temperamentních písní plných emocí i teskných tónů zazní v bývalé synagoze v Novém Strašecí 29. října 2022. Koncert Misterios del Amor v podání Elišky Tesařové a Plaisirs de Musique začíná v 17:00 hodin. Tentýž den v 18:30 hodin se koná v novostrašecké Kavárně Kaffka i vernisáž výstavy perokreseb Juraje Szedláka, zachycujících jednotlivá dějiště festivalu Rosa Bohemica.

Stopy folklóru v barokní hudbě v podání Jiřího Sychy a Filipa Dvořáka bude 11. listopadu od 18:00 hodin hostit zámek v Roztokách u Prahy.  

Závěr letošního ročníku bude patřit ukolébavkám – písním o dětech i o partnerské lásce od Mozarta, Schumanna, Debussyho, Poulenca, Brittena a Weilla. V prostředí nádherného zrcadlového sálu zámku v Kosmonosích je pod názvem Láska a život ženy – ukolébavky přednesou Gabriela Eibenová s Petrou Matějovou. Koncert se koná 15. listopadu od 19:00 hodin.   

 „Lidé s námi na festivalových koncertech zažijí skvělou hudbu, objeví nová místa, setkají se s inspirativními umělci, potkají lidi podobných zájmů. Nadechnou se, nabijí se a posíleni mohou jít do dalších dnů. Mohou skutečně pocítit, že hudba léčí… Festival je tu pro lidi, kteří neváhají za koncerty dojet. Podle festivalové mapy si udělají plán na prázdniny a na podzim, vytipují si akce, které je zajímají. Ty jsou ale zajímavé i pro místní lidi. Uvítají, že mají kulturu tak říkajíc „pod nosem“. Festival ocení také výletníci, kteří rádi vyrážejí na zajímavá místa. A kulturní program, který se tu nabízí, mohou mít jako bonus – zážitek, který si odnesou navíc,“ uzavírá Gabriela Eibenová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments