Festival současného pohybového umění KoresponDance: po stopách architektů Pragera a Santiniho
Pražská část KoresponDance letos zavítá 27. června do CAMP – Centra architektury a městského plánování a poté se přesune do Žďáru nad Sázavou, kde se ve dnech 13.–17. července uskuteční jeho hlavní část. Svou interdisciplinaritu letos projeví skrze téma Architektura a krajina. Pražský festival oslaví 100. výročí narození významného architekta Karla Pragera, žďárský program se pak ponese ve jménu velikána Jana Blažeje Santiniho a jeho 300. výročí úmrtí. Festival pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA.
„Tentokrát vyjádříme souvislost mezi tancem, cirkusovým či pohybovým uměním a architekturou a ukážeme, že i tak zdánlivě vzdálené obory si můžou být velmi blízké a dokážou zrodit nové umělecké formy. Vzdáme hold nejen dvojici významných architektonických osobností českých dějin, ale poukážeme také na odlišnost jejich vizí, čím architektura může být. Pro pražský program bude určující spojení s Pragerovým myšlením, jako je geometrie a architektura jako objekt. Program ve Žďáru bude naopak spojený s myšlením Santiniho, a tedy vlivem architektury na krajinu,“ nastiňuje program 11. ročníku festivalu jeho ředitelka a současně ředitelka Centra choreografického rozvoje SE.S.TA, Marie Kinsky a dodává:
„To se budeme snažit publiku zprostředkovat ve formě vystoupení, projekcí, workshopů a diskusí. Návštěvníci si užijí mnoho tuzemských, a především zahraničních site-specific a in-situ projektů, z nichž mnohé budou u nás uvedeny vůbec poprvé. Opět připravíme komunitní projekt významně větších rozměrů, než jsme byli doposud zvyklí, hojně bude zastoupen street dance a všeobecně program ve městě.“ Do Prahy i do Žďáru letos zavítá řada zvučných uměleckých jmen a uskupení, která přinesou pestrý program. Pražská představení budou laděna do street dance a nového cirkusu, na festivalu ve Žďáru pak bude zastoupen program napříč žánry.
Diváci v Praze se mohou těšit zejména na street dance a nový cirkus díky účasti belgické skupiny Circumstances, francouzských Compagnie Monad apozoruhodného čínsko-nizozemského street dancera Ruben Chi. Součástí odpoledního programu budou rovněž workshop a moderované diskuse s umělci po představeních.
Žďárský KoresponDance navštíví například tanečnice, choreografka a performerka Beatrice Massin s ansámblem Cie Fetes Galantes. Vedle představení Requiem bude dalším jejich „horkým želízkem v ohni“ spolupráce s populárním hudebním uskupením Collegium 1704 v impozantním prostředí poutního „Santiniho“ kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Neméně lákavé bude vystoupení ceněné experimentující performerky a akrobatky Elišky Brtnické, v němž hrají prim architektonické objekty.
Diváky dále potěší taneční či cirkusové formace Collectif La Méandre, Manolo Alcantara, Marta & Kim nebo BeInternational. Kristián Mensa se svou soutěží KoresponDance Battle zavítá poprvé do Žďáru. Program z Prahy si opět zopakují tanečník a choreograf Ruben Chi i žongléři Compagnie Monad. Na míru festivalu vznikne speciální komunitní projekt Ferst Dadler kráčí.
Vedle workshopů a diskuzí pro odborníky i laické nadšence či hudebních show hlavní program dále doplní tradiční dětská představení projektů Škola tančí a Tvořivý tábor pro děti i dospělé. Předprodej vstupenek na festival ve Žďáru nad Sázavou bude zahájen zhruba v polovině května, vstup na pražskou část bude volný. Bližší informace jsou průběžně zveřejňovány na webu KoresponDance a na sociálních sítích (fb @korespondance, ig @Festival Korespondance, yt Festival Korespondance).
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]