Festival Zlatá pecka pokračuje v pardubickém divadle

Festival Zlatá Pecka pokračuje ve Východočeském divadle v Pardubicích, atraktivním a divácky vděčném operním představení pro děti Rusalenka na motivy nejznámější opery Antonína Dvořáka Rusalka, které bude uvedeno na velkém jevišti Východočeského divadla ve středu 28. srpna 2019 od 18.00 hodin.
Rusalenka – Zlatá pecka 2019 (foto Radoslav Vnenčák)

V úterní festivalový den, i díky pěknému počasí, se mohli diváci těšit z filmového zpracování Rusalky Antonína Dvořáka, která rozhodně patří mezi zlatou kolekci českého filmu. Zatímco ostatní předešlé filmové adaptace opery se víceméně drželi zavedených schémat s důrazem na českou pohádkovou tradici, Petr Weigl, jehož filmografie je z velké části inspirována právě operními či baletními partiturami různých autorů, přistoupil ke dvořákovsko-kvapilovské látce zcela po svém a v mnoha směrech se od tradiční interpretace odchýlil. Hlavní roli ztvárnila paní Magda Vášaryová, zpěvem obohatila Gabriela Beňačková. Ve filmu dále učinkovali: Orchestr Bayerisches Rundfunk orchester diriguje Marek Janowski, Rusalka – Magda Vašáryová (zpívá Gabriela Beňačková-Čápová), Vodník – Přemysl Kočí (zpívá Ondrej Malachovský), Princ – Milan Kňažko (zpívá Peter Dvorský), Ježibaba – Jaroslava Adamová (zpívá Libuše Márová), Cizí kněžna – Božidara Turzonovová (zpívá Milada Šubrtová), hajný – Josef Karlík (zpívá Jaroslav Stříška), kuchtík – Dagmar Veškrnová (zpívá Daniela Šounová).  Do Pardubického letního kina Pernštejn přijela film představit paní Dagmar Pecková.

Úspěšně pokračovalo i dění na Festivalovém pódiu, které je pro diváky připraveno na Resslově náměstí v Chrudimi. Kapela z Pardubic eNDee příjemně naladila návštěvníky svoji vlastní tvorbou. Milou tečkou programu byl teprve třinactiletý virtuózní kytarista samouk Kevin Gaspar, který vystoupil spolu se svým tatínkem.

Na dobročinné dražbě se spojilo příjemné s užitečným. V Muzeu barokních soch se od 18 hodin dražila tři vystavená díla za přítomnosti autorů. V rámci doprovodného programu zahrál Antonín Pevala, diváci si poslechli autorské čtení Štěpána Málka a Ivana Baboráka.

Vydražená částka bude věnována Farní charitě v Chrudimi na podporu půjčovny zdravotních pomůcek pro seniory a handicapované.

Středeční program pokračuje ve Východočeském divadle v Pardubicích. Nejen pro pardubické milovníky hudby je připraveno atraktivní a divácky vděčné operní představení pro děti Rusalenka na motivy nejznámější opery Antonína Dvořáka Rusalka, které bude uvedeno na velkém jevišti Východočeského divadla ve středu 28. srpna od 18.00 hodin. Představení dětské verze Dvořákovy a Kvapilovy Rusalky pod názvem Rusalenka uvedlo pražské Národní divadlo k životnímu jubileu pěvkyně Jiřiny Markové Krystlíkové, která svou uměleckou kariéru spojila v roce 1978 s operou Národního divadla, kde se více než dvacet let uplatňovala v rolích, jako jsou Mozartova Zuzana, Donna Elvira, Despina a Papagena, Verdiho Nanetta a Alžběta z Valois, Gounodova Markéta, Smetanova Mařenka, Barče, Katuška a Krasava či Dvořákova Terinka nebo Rusalka. Představení v provedení souboru Dětské opery Praha bude jistě velkým zážitkem pro děti i dospělé.

Program Festivalu Zlatá Pecka pokračuje i na Festivalovém podiu na Resslově náměstí v Chrudimi od 17:00 hodin. Můžeme se těšit na slatiňanskou formaci Strunovrat. Hudební skupina hraje především vlastní autorské písně, žánrově možno označit jako romantický folk.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat