Festival Zlatá Pecka zveřejnil svůj letošní program

Nově založený spolek Zlatá Pecka, který se ujal pořadatelství stejnojmenného hudebního festivalu, zveřejnil program třetího ročníku přehlídky. Její protagonistkou je chrudimská rodačka, mezzosopranistka Dagmar Pecková a hlavní část zahájí 26. srpna 2019 koncertní provedení opery Antonína Dvořáka Rusalka v Klášterních zahradách v Chrudimi. Rusalka je i ústředním motivem celého festivalu. Vedle Chrudimi se vystoupení uskuteční i v dalších městech regionu.
Dagmar Pecková (foto Ilona Sochorova)

Jeden čas to vypadalo, že festival vůbec nebude nebo nebude v Chrudimi. Různá města v republice mi nabízela, abych k nim přijela a udělala festival u nich,“ řekla novinářům Pecková. Kvůli patriotismu se ale rozhodla zůstat v Chrudimi a blízkém okolí.

Osud dalšího pořádání festivalu ve městě byl dlouho nejistý poté, co zpěvačka ostře kritizovala nového starostu Františka Pilného. Vytýkala mu zejména to, že snímek, na němž je s ní vyfotografován, byl bez jejího souhlasu použit pro předvolební kampaň ANO v Chrudimi. Požadovala od Pilného omluvu. Starosta se nakonec v pořadu České televize Reportéři ČT omluvil, i když s poznámkou, že to dělá proto, aby odblokoval jednání o festivalu. Město má na podporu přehlídky vyčleněno půl milionu korun.

Prologem festivalu bude 25. srpna slavnostní mše s požehnáním v chrudimském kostele Nanebevzetí Panny Marie, zazní Dvořákovo Te Deum a výběr jeho Biblických písní.

V pardubickém divadle chtějí organizátoři 28. srpna zopakovat loňskou hru Tomáše Vondrovice Smaragdová destička aneb Bohové, vraťte se, turistům se stýská, v níž Pecková vystupuje. Charakterizovali ji jako antický kabaret.

Ve velkém sále chrudimského muzea se uskuteční 29. srpna večerní vystoupení absolventů interpretačních kurzů Peckové. O den později bude v synagoze v Heřmanově Městci koncert Peckové a dětských hudebníků nejen z Dvořákových skladeb.

Prvního září sehraje v chrudimském divadle Karla Pippicha soubor Studia Ypsilon představení Rusalka nejen podle Dvořáka aneb Kdo je stará Háta. Tentýž den vystoupí Pecková s písňovým recitálem v Základní umělecké škole Karla Malicha Holice v Holicích spolu s triem s pracovním názvem VÍHODA. Chybět nebude ani pravidelný happening v zámeckém parku v Medlešicích, kde Pecková jako dítě žila. Pěvkyně si na něj pozvala soubor Hradišťan s Jiří Pavlicou, moderátora Aleše Cibulku a další hosté. Součástí festivalu bude i projekce filmu Rusalka režiséra Petra Weigla z roku 1977.

Přehlídka potrvá do 2. září, kdy ji uzavře v chrudimském divadle představení Carmen y Carmen, které bylo uvedeno na předchozích dvou ročnících a v němž s Peckovou vystupuje Bára Hrzánová.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat