Lyrická opera Julietta aneb Snář poprvé v Ostravě

Přesně v duchu dramaturgie sté sezóny Národního divadla moravskoslezského (NDM) se nese další z operních premiér. Progresivní režisérské duo Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský připravilo se souborem opery NDM a hostujícími špičkovými sólisty surrealistické dílo Bohuslava Martinů Julietta aneb Snář. Vůbec první premiéra opery o třech dějstvích, kterou skladatel sám považoval za svou nejzdařilejší, se odehraje v Divadle Antonína Dvořáka ve čtvrtek 11. dubna 2019 od 18:30 hodin, druhá premiéra pak v sobotu 13. dubna ve stejném čase tamtéž.
B. Martinů, Julietta, NDM 2019 (foto Martin Popelář)

NDM vůbec prvním uvedením této opery ve své historii uctí letošní kulaté výročí úmrtí skladatele a výročí jeho narození v roce 2020. Bohuslav Martinů (1890-1959) dopsal operu pro pražské Národní divadlo v roce 1938, premiéru měla téhož roku. Hudebního nastudování se tehdy ujal legendární dirigent Václav Talich, režii měl Jindřich Honzl. Libreto vychází ze známé a často uváděné (včetně činohry Národního divadla v Praze) divadelní hry Georgese Neveuxe Juliette ou Clé des songes. Dramatik dal přitom přednost právě nabídce Bohuslava Martinů (také na přímluvu tehdejšího velvyslance v Paříži Šáfránka), ačkoli zhudebnit jeho úspěšnou hru chtěl například také Kurt Weill.

Opera se odehrává v jakémsi bizarním snu: pařížský knihkupec Michel hledá na cestách dívku, jejíž hlas kdysi někde zaslechl. Hledá přelud, sen, dívku, kterou by chtěl každý, ale nikdo ji vlastně nemůže získat. Prozření ze sna do reality má pro něj docela tragické následky.

V hlavní roli Michela se představí Jorge Garza a Luciano Mastro. Roli Julietty alternují Kateřina Kněžíková a Doubravka Součková.

B. Martinů, Julietta, NDM 2019 (foto Martin Popelář)

Jorge Garza přitom roli Michela dobře zná a ztvárnil ji už na světových operních scénách. Zpíval tuto postavu také ve druhé polovině března na newyorské koncertní premiéře opery Juliette v Carnegie Hall (druhé obsazení). „Martinů hudba i tato opera jsou velmi romantické. Michel je velká role, skvělá. On je totiž jedinou osobou v téhle opeře, která má vzpomínky a reálné emoce. Je pro něj velmi důležité prožít je naplno. Vy diváci se ale stanete svědky velké změny, která se v něm odehraje. Zpočátku je vše nové, úžasné, zvláštní, ale pak si krůček po Michel krůčku uvědomuje realitu a říká si – možná jsem blázen já, ona není skutečná, existuje jen v mé hlavě,“ popisuje tenorista, který už v opeře NDM zkušenost s Bohuslavem Martinů má. Zpíval také v opeře Tři přání.

Julietta je krásný, ale ve všech směrech nerealizovatelný Michelův sen.  Beru ji jako velmi abstraktní osobu. To, jaká Julietta je, souvisí s tím, jak Michel sní. Je prostě jeho sen,“ říká o roli známá sopranistka Kateřina Kněžíková.  Hudbu Bohuslava Martinů má velmi ráda a to platí i pro operu Julietta aneb Snář. „Mne oslovuje vždy hudba dobře propojená s textem. V Juliettě jsou krásná a zpěvná místa, ale také místa náročná, která souvisí s intonací – takové je třeba třetí dějství, které je ovšem mnohem náročnější pro mé mužské kolegy,“ uzavírá sopranistka, která je mj. sólistkou opery pražského Národního divadla.

Hudebně dílo nastudoval Jakub Klecker. „S Martinů operou Julietta jsem měl možnost se seznámit přesně před 10 lety. V roce 2009 jsem se jako druhý dirigent podílel na jejím uvedení v Brně. Již tehdy mne tato hudba okouzlila. Posluchače strhne barvitou a symfonickou instrumentací,“ netají obdiv hudební ředitel opery NDM.

Režijně připravilo duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský). Pro naše divadlo již tento výjimečný tandem nastudoval například Janáčkovu operu Výlety páně Broučkovy nebo Mozartovu La clemenza di Tito. Snové kostýmy vytvořila Simona Rybáková, scéna je dílem Martina Chocholouška.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat