Festivalový podzim je cyklus výjimečných koncertů pořádaných MHF Leoše Janáčka

Události posledních měsíců neumožnily konání Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka v plánovaném termínu a rozsahu. Organizační tým festivalu však na podzim připravil cyklus několika mimořádných koncertů. První zářiový víkend proběhnou především open air produkce v nově zrekonstruovaném amfiteátru v Hukvaldech - ty rozezní legendární soubor Hradišťan nebo monumentální kantáta Carmina Burana v podání skvělých sólistů v čele se sopranistkou Veronikou Rovnou Holbovou. V druhé polovině listopadu pak do Ostravy a okolních měst dorazí hobojista Vilém Veverka, klavírista Martin Kasík nebo sólista Adam Plachetka. Festivalový podzim je malým MHF Leoše Janáčka a velkým poděkováním všem posluchačům i umělcům.

Jaromír Javůrek (zdroj MHF Leoše Janáčka)

Září 2020
Zahájení Festivalového podzimu a slavnostního otevření amfiteátru v Hukvaldské oboře se v pátek 4. září ujme Hradišťan s jedním ze svých nejlepších programů – O slunovratu. Hradišťan již dávno není jen klasickým souborem lidových písní a tanců. Jeho výjimečnost spočívá v moderních stylizacích, mistrovském spojení hudby a tanečního umění, a v silných programových námětech.

Sobotní dopoledne 5. září nabízí Matiné s brunchem, kde se za zpěvu Hany Fialové v doprovodu Jakuba Žídka, ředitel festivalu Jaromír Javůrek pozastaví nad svým životem nerozlučně spojeným s Leošem Janáčkem a vynikajícími osobnostmi české i světové hudební scény.

Víkend zakončí v neděli 6. září monumentální kantáta na motivy středové světské hudby Carmina Burana – jedno z nejpopulárnějších děl hudby 20. století vzniklé na texty středověkých písní žáků darebáků, šokující koncem 60. let puritánskou Evropu, ale dodnes strhující svými rytmy a melodiemi.

Zářijový cyklus koncertů Festivalového podzimu uzavře 22. září v Domě kultury města Ostravy Pěvecké operní gala – Krása italského belcanta. Kapuleti a Montekové, Marie Stuartovna, Lazebník sevillský nebo Don Pasquale – árie a dueta z těchto oper Mistrů italské opery, jakými jsou Vincenzo Bellini, Gaetano Donizetti, Gioacchino Rossini zazní v podání sopranistky Nicoly Proksch, sólisty Komické opery v Berlíně a absolventa Janáčkovy konzervatoře v Ostravě basisty Jana Martiníka. Janáčkovu filharmonii Ostrava bude řídit vyhledávaný operní dirigent Peter Valentovič.

Peter Valentovič (foto archiv)

Listopad 2020
Listopadový cyklus koncertů zahájí 17. listopadu ve Starém Bohumíně, Pod Zeleným dubem, Komorní koncert hobojisty Viléma Veverky.

Bach, Händel nebo Stravinskij budou zase znít 20. listopadu na Varhanním koncertě v Ludgeřovickém Kostele sv. Mikuláše. Vedle varhaníka Filipa Šmerdy, vítěze mezinárodní varhanní soutěže P. Ebena vystoupí houslistka Alžběta Stračinová a sopranistka Barbora Jirásková.

Národní dům ve Frýdku-Místku nabídne 21. listopadu Komorní janáčkovský koncert. Výběr z klavírního díla Leoše Janáčka zahraje klavírista Martin Kasík, který bude rovněž partnerem slovenskému tenoristovi Ľudovítovi Ludhovi ve vrcholném skladatelově díle Zápisníku zmizelého.

Festivalový podzim velkolepě uzavře 29. listopadu v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě Pěvecký koncert Molieri aneb velcí rivalové Mozart a Salieri. Sólista Metropolitní opery v New Yorku a stálý host Státní opery ve Vídni Adam Plachetka za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryje tajemství legendy o vztahu dvou rivalů na vídeňském císařském dvoře Mozarta a Salieriho.

Adam Plachetka (foto David Turecký)

Termínový přehled koncertů Festivalového podzimu

4/9/20:00 Obora Hukvaldy, amfiteátr: O SLUNOVRATU
Muzika Hradišťan / Jiří Pavlica / Taneční soubor Hradišťan / Ladislava Košíková

5/9/10:00 Ostrava, Vítkovický zámek: MŮJ ŽIVOT S JANÁČKEM – SOBOTNÍ MATINÉ S BRUNCHEM Hana Fialová / Jakub Žídek / Jaromír Javůrek

6/9/18:00 Obora Hukvaldy, amfiteátr: CARMINA BURANA V HUKVALDECH
Veronika Rovná Holbová / Richard Samek / Roman Hoza / Pěvecký sbor Národního hudebního fóra Wrocław / Agnieszka Franków-Żelazny / Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín / Tomáš Brauner

22/9/19:00 Ostrava, Dům kultury města Ostravy: PĚVECKÉ OPERNÍ GALA
Nicola Proksch / Jan Martiník / Janáčkova filharmonie Ostrava / Peter Valentovič

17/11/19:00 Starý Bohumín, Pod Zeleným dubem: KOMORNÍ KONCERT
Vilém Veverka / Benda Quartet

20/11/19:00 Ludgeřovice, kostel sv. Mikuláše: VARHANNÍ KONCERT
Filip Šmerda / Alžběta Stračinová / Barbora Jirásková

21/11/19:00 Frýdek-Místek, Národní dům: KOMORNÍ KONCERT
Ľudovít Ludha / Sylva Čmugrová / Tereza Hořejšová / Lucie Vagenknechtová / Petra Vondrová / Martin Kasík / Lukáš Hurník

29/11/19:00 Ostrava, Evangelický Kristův kostel: PĚVECKÝ KONCERT MOLIERI
Adam Plachetka / Czech Ensemble Baroque / Roman Válek / Jiří Vejvoda

Martin Kasík (foto Vilém Veverka)

Doprovodné akce Festivalového podzimu
Generace – Mezinárodní soutěž skladatelů do 30 let / Tradiční soutěž mladých skladatelů, pořádaná nepřetržitě od roku 1975, se koná posledních devět let v mezinárodním formátu V4. Mezinárodní porota hodnotí každý rok kolem 70 skladeb, z nichž ty oceněné jsou uváděny na festivalovém koncertě, který se uskuteční 24. listopadu od 18 hodin na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Besedy v Centru PANT / Jednou z cest, jak zintenzivnit komunikaci s posluchači a umocnit pak zážitek z koncertu jsou osobní setkání s vybranými umělci, se kterými probíhají besedy v Centru Pant. S umělci si bude 20. září, 18. a 20. listopadu povídat ředitel MHF Leoše Janáčka Jaromír Javůrek.

Přídavek po potlesku / Moderátor a dlouholetý příznivec MHF Leoše Janáčka Jiří Vejvoda využije atmosféry v sále po skončení koncertu 22. září a povede neformální besedu s účinkujícími.

„Festivalový podzim je malým MHF Leoše Janáčka a velkým poděkováním Vám, posluchačům, za podporu, kterou jste nám letos prokázali. Chceme Vás několika podzimními výjimečnými koncerty také pozvat na řádný festivalový ročník, který se uskuteční od 27. května do 1. července 2021.“  Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat