Filharmonie Brno představí hudbu pobaltských autorů inspirovanou folklorem

Litva, Lotyšsko, Finsko, Německo. Země ležící na březích Baltského moře a zároveň země zastoupené na koncertech, které Filharmonie Brno pořádá ve čtvrtek a v pátek. Pod názvem Půvab severské melancholie připravila dva večery se skladbami Broniuse Kutavičuse, Pēterise Vaskse a Jeana Sibelia. Litvu, Lotyšsko a Finsko doplňuje Německo v podobě Dominika Wollenwebera, hráče na anglický roh. Koncert měl původně řídit dánský dirigent Michael Schønwandt, který však musel svoje plány kvůli špatné epidemické situaci zrušit. Nahradí ho Tomáš Netopil, jeden z nejvýznamnějších současných českých dirigentů.
Dominik Wollenweber (zdroj Filharmonie Brno)
Dominik Wollenweber (zdroj Filharmonie Brno)

Kromě geografické blízkosti spojuje všechna díla výrazná folklorní inspirace. Na úvod zazní Kutavičiusovy Dzūkské variace pro komorní orchestr a zvukový pás čerpající z lidové písně Vychází jitřenka. „Je to sled orchestrálních proměn písně orámovaný jejím vokálním zněním puštěným z nahrávky. V orchestru se objeví i tradiční litevský hudební nástroj kanklės – druhy citery, na který se hraje v pobaltských státech,“ uvedl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Následující Vasksův Koncert pro anglický roh a orchestr přednese sólista Dominik Wollenweber. „Je členem Berlínských filharmoniků a patří k nejlepším světovým hráčům na anglický roh, zároveň mu patří cena z prestižní mnichovské soutěže ARD. Posluchači se tedy mají na co těšit,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Čtyři věty koncertu na sebe volně navazují bez přesušení a vytvářejí jednolitý tok, mezi jehož tklivé a meditativní části vstupuje kvazi taneční věta vystavěná na melodii lotyšské koledy. Vasks dosáhl mezinárodního renomé v 90. letech, od té doby je každé jeho dílo provázeno velkým očekáváním a většinou brzy po premiéře vychází na CD.

V druhé půli večera zazní Sibeliova Symfonie č. 3 C dur, která stejně jako ostatní Sibeliovy symfonie nese dobové romantické ideály, ohlasy finského folkloru a inspiraci drsným klimatem severské krajiny. „Oproti prvním dvěma symfoniím se tato vyznačuje sklonem ke klasické čistotě,“ podotkl Mikeš.

Koncerty se konají pod záštitou velvyslankyně Lotyšské republiky v ČR, oba zaznamenává Český rozhlas s tím, že páteční koncert vysílá živě na stanici Vltava. Začátek je v 19:00 hodin. Posluchači se při vstupu již nemusejí prokazovat certifikátem, v platnosti zůstává jen nutnost nasazeného respirátoru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments