Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc se vrací

Začátek léta znamená pro řadu pěveckých sborů cestu do Olomouce na Mezinárodní festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc. Po roční odmlce a těžkém období pro celou sborovou obec se tradiční festival vrací v nezměněné podobě ve dnech 3. a 4. června 2022. Mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, která je s festivalem úzce spjata, proběhne v sobotu 4. června 2022 a jako obvykle bude otevřena pro dětské, mládežnické i dospělé pěvecké sbory všech zaměření. Struktura soutěže je zachována; přihlásit se bude možné do deseti kategorií. Vyvrcholení v podobě sborového klání o Absolutního vítěze Mundi Cantant se uskuteční v sobotu večer.

Svátky písní Olomouc (zdroj Spolek OLArt21)
Svátky písní Olomouc (zdroj Spolek OLArt21)

V posledním ročníku před kulatou padesátkou přece jen dochází ke změně – a to na úrovni pořadatele. Dosavadní organizátor, spolek Festa Musicale, se festival velmi vytrvale celé dva roky snažil uspořádat. Dokladem toho byl i mimořádný vánoční acapella ročník s vybranými vokálními soubory v prosinci 2020. “Sborový zpěv byl covidovou situací ve světě i u nás ze všech kulturních odvětví zasažen nejvíce. Všechny snahy přivést festival zpět ztroskotaly na omezujících nařízeních a nejistém konci pandemie,” vysvětluje dosavadní ředitel festivalu, Marek Klimeš, který dále dodává, jak bylo pro pořadatele složité udržet organizaci v chodu: “Všichni, kteří na Svátcích písní Olomouc spolupracovali, tomu dali maximum. Dva roky jsou však dlouhá doba a postupně docházely síly. Po zralé úvaze jsem se rozhodl předat žezlo dál a na budoucím pořadatelství festivalu se dohodl s mými dlouholetými kolegy, kterým na festivalu záleží. Jsem přesvědčen, že udrží olomouckou festivalovou tradici a zachovají tvář festivalu.”

Od roku 2022 je novým pořadatelem festivalu Svátky písní Olomouc spolek OLArt21, z.s. vedený dosavadním vedoucím realizace festivalu, Petrem Hýlem. “Je mi velkou ctí, že nás Marek Klimeš oslovil. Bereme to velmi zodpovědně a budeme se snažit být ve své práci co nejlepší. Každý z nás má k festivalu svůj osobní vztah, a proto ho chceme nadále rozvíjet,” ujišťuje předseda spolku s tím, že o uměleckou kvalitu nemusí mít veřejnost strach. Odchodem Marka Klimeše festival aktuálně ztrácí uměleckého šéfa. Petr Hýl však rozptyluje případné obavy: “Během jara představíme veřejnosti nového uměleckého ředitele festivalu.”

Festival také zveřejnil novou podobu svých webových stránek. Nově jsou přehlednější, jasnější a uživatelsky přístupnější. Pěvecké sbory, které už v tuto chvíli uvažují o své účasti, se mohou hlásit pořadatelům přes webový formulář nebo e-mailem již nyní. Oficiální přihlášky budou k dispozici od 21. února do 10. dubna 2022.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments