Týden s tancem

  1. 1
  2. 2
Soubor 420PEOPLE zve na jedinečnou, vpravdě neopakovatelnou premiéru, blíží se festival Malá inventura i třicetihodinový filmový maraton. Na Jatkách78 se rozproudí německý nový cirkus a krátce nahlédneme i do zahraničí, kde se v minulém týdnu udělovala ocenění v rámci Prix de Lausanne.

420PEOPLE Poprvé a naposledy

Taneční soubor 420PEOPLE v koprodukci s divadlem La Fabrika uvedou večer, který se odehraje jen „Poprvé a naposledy„. Exkluzivní premiéra nového představení se odehraje 22. 2. 2022 ve 22.22 hodin v La Fabrice.

„Prvotřídní restaurace, velkolepá tančírna i tajů-plný prostor, který už dlouho čeká na otevření… Vintage hits, oslava 60. a 70. let, číšníci v tančírně, tanečníci v restauraci, herci mezi diváky, živá kapela, ale především nečekaní a tajemní hosté. To vše a mnohem více na vás čeká pod rouškou tmy s lahví vychlazených bublinek! Na místo, kde se vše odehraje „POPRVÉ A NAPOSLEDY“, nikdy nezapomenete, to vám garantuji!“ vzkazuje Václav Kuneš, choreograf a režisér inscenace a umělecký ředitel souboru současného tance 420PEOPLE.

Spolu s tanečníky se představí rovněž Jakub Prachař, Dana Batulková, Anna Polívková, Jan Maxián a Vojtěch Dyk.

420PEOPLE, Poprvé a naposledy (foto archiv souboru)

Cirkus nemusí být jen veselý. Akrobaté z Berlína otevřou témata deprese a domova

Dva akrobaté z německé novocirkusové party Analog uvedou v neděli 20. února na Jatkách78 dvě fyzicky i psychicky náročná sóla během jednoho večera. Na pódium velkého sálu divadla přinesou témata, která se mohou dotknout nás všech. O tom, co znamená pro jedince domov, pojednává WILT and shine Floriana Zumkehra. Vystoupení Stick to me Carlose Zaspela zkoumá dynamiku vztahů lidí s depresí.

Florian Zumkehr ve svém prvním sólovém vystoupení WILT and shine sdílí silný osobní příběh o životě na turné, kde se vše neustále mění. Klade sobě i divákům otázku, co pro člověka znamená domov.

„Cirkus nebo vystupování obecně jsou pro mě vždy výzvou naučit se něco nového a čelit strachu. Je náročné se postavit před publikum na 55 minut sám. Ale s patnácti lety zkušeností v oboru nastal čas ukázat, co všechno jsem se naučil. Za deset let tohle už nebudu schopen dělat,“ říká Zumkehr, který s cirkusem začal v sedmi letech v rodném Švýcarsku. V patnácti se přestěhoval do Berlína, kde vystudoval střední novocirkusovou školu. K sólu napsal dvě nové písně, další hudba v představení je dílem Lukase Thieleckeho.

Stick to me je název vystoupení Carlose Zaspela, který předvede své umění na unikátní tyči vyrobené ze skleněných vláken. „Ta tyč je úplně magická. Nechal jsem si ji vyrobit na míru. Oproti klasické čínské tyči je užší, pružnější a také velmi křehká, protože je skleněná. Stejně tak křehcí jsme i my,“ říká Zaspel, který chce při svém prvním sólu prostřednictvím akrobacie otevřít téma vztahů lidí s depresemi a také samotné deprese ve vztazích. K jeho potřebě věnovat se duševnímu zdraví přispělo i to, že jeho matka je psycholožka a sestra psychiatrička.

Soubor Analog the company je neodmyslitelně spjat s divadlem Jatka78 již od svého počátku. Kromě první show Finale, kterou v Praze i nazkoušeli, uvedli loni v prostoru Azyl78 dechberoucí novinku Opening. Ta bude mít několik repríz i letos v květnu, a to na Jatkách78 v Pražské tržnici. Oproti Finale i Openingu nyní přichází projekt Analog Goes Solo s komornějším a temnějším akrobatickým vyjádřením, ve kterém však nechybí neuvěřitelné fyzické výkony.

Současná akrobacie a nový cirkus nemají být podle těchto umělců jen veselou a zábavnou podívanou. Mohou promlouvat k současným problémům a vyjadřovat se k osobním tématům, přičemž právě umění může být prostředkem, jak se s nimi vyrovnat. Dvojprogram Analog Goes Solo uvedou Jatka78 v české premiéře, pro Zumkehra půjde po streamovaných uvedeních dokonce o světovou premiéru před živým publikem.

Malá inventura dvacetiletá

Malá inventura (foto archiv festivalu)

Blíží se výroční dvacátý ročník mezinárodního festivalu nového divadla Malá inventura. Od 18. do 26. února nabídne festival třiatřicet divadelních událostí na sedmnácti scénách Prahy. Malá inventura představí přehlídku nejvýraznějších projektů nového divadla, které vznikly během uplynulého roku, obsáhlý networkingový program nových formátů, diskuze, ale také akce pro děti. Součástí bude i vybraný on-line showcase pro zahraniční a domácí hosty festivalu. 

Malou inventuru letos zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA 2022 v La Fabrice. Ceny se udílí každé dva roky za mimořádný přínos, rozvoj a počin na poli kultury. Z desítky finálních nominací vyberou partneři Českého kulturního networku Nová síť tři laureátky či laureáty. Jedna cena je tradičně udělena za dlouhodobý přínos. Letos se stane jejím držitelem soubor Buchty a loutky, který mimo jiné slaví třicet let svého působení. Jména ostatních se dozvíme až během slavnostního předávání cen.

Nominováni jsou: mezinárodní platforma PINKBUS, podcasty souboru Ufftenživot – Život on Air, platforma Terén (Brno), Ridina Ahmedová – podcastová série a sólové autorské představení Sádlo, studentská iniciativa Ne!musíš to vydržet, představitelka současného tance a fyzického divadla Miřenka Čechová, nezávislá platforma Temporary Collective, česko-francouzský kolektiv umělců tYhle, producent a aktivní člen prezidia Českého střediska ITI Jakub Vedral a rezidenční dům Pod Javory REZI.DANCE. 

Umělecký ředitel Malé inventury Petr Pola se spolukurátorkami Petrou Tejnorovou a Karolinou Plickovou připravili letošní SHOWCASE divadelních událostí, které ze své vlastní perspektivy reprezentují, co může být na současné nezávislé scéně vnímáno jako nové. Jako hlavní klíč výběru si tak stanovili otázku, zda dané představení skutečně potřebuje individualitu svého diváka a zda diváctví vnímá jako svou organickou součást. Velkou pozornost věnovali různým formátům těchto setkání s diváky a různé časovosti, v nichž se odehrávají. 

Malá inventura (foto archiv festivalu)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments