Filharmonie Brno se loučí se svým šéfdirigentem. Nového zatím nemá

S Filharmonií Brno se dnes provedením Páté symfonie Gustava Mahlera slavnostně rozloučí šéfdirigent Aleksandar Marković. Volba není náhodná, Marković se s brněnským orchestrem často zaměřoval právě na německou a rakouskou hudbu přelomu devatenáctého a dvacátého století. Oblíbenou Pátou symfonii nastudoval se stovkou hudebníků. Filharmonie ji nasadila na program hned dvakrát – na čtvrtek a dnešek.Aleksandar Marković v Brně působil od roku 2009. Nabídku na místo uměleckého šéfa a šéfdirigenta získal ve čtyřiatřiceti letech prakticky okamžitě po první spolupráci s orchestrem, kdy do Brna přijel jako záskok. Nyní srbskému dirigentovi končí smlouva. Do Brna se bude vracet jako host.

Stálou náhradu zatím orchestr nemá. Na příští sezonu, jubilejní šedesátou, přizval ke spolupráci pětici svých bývalých šéfdirigentů. “Už se věnujeme hledání zajímavých jmen, ale všichni musejí nejprve projít křestem a vystoupit společně s orchestrem. Potom je důležitá reakce dirigenta i orchestru. Doufáme, že bez šéfdirigenta budeme co nejkratší dobu,” uvedla nedávno ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Po mahlerovském slavnostním rozloučení čeká Markoviče 7. června ještě koncert orchestru složeného z profesionálů a dětí ze základních uměleckých škol v Janáčkově divadle. V příští sezoně se pak s brněnskou filharmonií – už jako host – chystá na hudbu Dariuse Milhauda, Francise Poulenka a opět Gustava Mahlera.

Foto archiv

Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na