Filharmonie Brno uvede díla severských skladatelů

Filharmonie Brno se v koncertním programu Dávné nordické příběhy zaměří na hudbu inspirovanou drsným severem. Ve čtvrtek a poté znovu v pátek zazní v Janáčkově divadle hudba autorů z Norska, Dánska a Švédska. Filharmonie láká publikum hlavně na skladbu "Let me tell you" dánského skladatele Hanse Abrahamsena. Patří k zásadním dílům posledního desetiletí a je uváděna s velkým úspěchem na prestižních světových pódiích.
Nicole Chevalierová (zdroj Neumann Artists, foto Maurice Korbel)
Nicole Chevalierová (zdroj Neumann Artists, foto Maurice Korbel)

Abrahamsenova kompozice pro soprán a orchestr líčí příběh Ofélie z dramatu Hamlet Williama Shakespeara, ovšem z pohledu samotné hrdinky. “Zachycuje její pocity a vytváří z nich poetické obrazy, které v Abrahamsenově zhudebnění získávají působivý náboj s vygradovaným závěrem,” řekl dramaturg Filharmonie Brno Vítězslav Mikeš.

Skladba vznikla na objednávku Berlínských filharmoniků. V posledních 10 letech se hrála v New Yorku, Londýně, Paříži, Torontu, Bostonu a na dalších desítkách pódií. Mikeš doplnil, že skladba získala sedm prestižních ocenění a sólový part nastudovaly špičkové pěvkyně. V Brně Ofélii ztvární americká sopranistka Nicole Chevalierová.

Severský program zahrnuje také výběr z Peera Gynta od Edvarda Griega a Symfonii č. 5 Jeana Sibelia. Dirigent Michael Schønwandt se do Brna vrací po třech letech, naposledy s orchestrem provedl Sibeliovu Symfonii č. 2.

“Zveme ho opakovaně a rádi bychom v tom pokračovali, protože na Sibelia bychom těžko hledali někoho povolanějšího,” uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Dílo finského skladatele je inspirováno severskou krajinou, jejím drsným klimatem, horami a jezery, stejně jako dobovými romantickými ideály a folklorem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments