Filharmonie Brno veze českou hudbu do Spojených států
Na turné povede Filharmonii Brno její šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou, a to Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem,“ uvedl Davies.
Hned u premiéry v New Yorku by měl být přítomen skladatel Philip Glass. „Osobně se nejvíc těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho Lodger se svým orchestrem,“ řekl k prvnímu ze sedmi koncertů Davies.
Další koncerty budou v Ann Arbor, Palm Desert, Santa Barbaře, Northridge, Kansas City a Lubbocku. S filharmoniky se představí světoví sólisté, například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjová a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt.
Orchestr s nimi provedl Glassovu symfonii už dvakrát v roce 2021, a to v české premiéře na festivalu Pražské jaro a o půl roku později při zahájení festivalu Moravský podzim. Ještě před newyorským provedením čeká hudebníky společný koncert v lipském Gewandhausu. Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Kidjovou, brněnská filharmonie také nahrála jako první orchestr na světě.
Kromě Kidjové a Schmitta orchestr zahraje také s americkou skladatelkou, hudebnicí a performerkou Laurie Andersonovou, která se k filharmonikům připojí v Kansasu. Její skladba Amelia vypráví příběh Amelie Earhartové, první ženy, která přeletěla oceán a o devět let později její letadlo zmizelo beze stopy.
Orchestr se do USA vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam za jeden měsíc odehrál devatenáct koncertů. Z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich se představil tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.
Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky
[mc4wp_form id="339371"]