Filharmonie Brno veze českou hudbu do Spojených států

Sedm koncertů na sedmi místech ve Spojených státech amerických odehraje v únoru Filharmonie Brno. Americké turné začne 8. února 2023 v Carnegie Hall, kde orchestr provede v newyorské premiéře Symfonii č. 12 Lodger Philipa Glasse za jeho osobní účasti. Za moře odcestuje devadesát hudebníků. Orchestr se do Spojených států vrací po padesáti letech.
Filharmonie Brno a šéfdirigent Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno a šéfdirigent Dennis Russell Davies (zdroj Filharmonie Brno)

Na turné povede Filharmonii Brno její šéfdirigent a umělecký ředitel Dennis Russell Davies. „Jsem velmi rád, že za oceán vezeme českou hudbu. Připravili jsme tři díla Leoše Janáčka, dvě skladby Bohuslava Martinů a tři symfonie Antonína Dvořáka. Kombinujeme je se soudobou americkou hudbou, a to Philipem Glassem, Laurie Anderson a Williamem Bolcomem,“ uvedl Davies.

Hned u premiéry v New Yorku by měl být přítomen skladatel Philip Glass. „Osobně se nejvíc těším na to, až svému dlouholetému příteli Philipovi zahraji jeho Lodger se svým orchestrem,“ řekl k prvnímu ze sedmi koncertů Davies.

Další koncerty budou v Ann Arbor, Palm Desert, Santa Barbaře, Northridge, Kansas City a Lubbocku. S filharmoniky se představí světoví sólisté, například pětinásobná držitelka Grammy a hvězda world music Angélique Kidjová a jeden z nejžádanějších varhaníků současnosti Christian Schmitt.

Dennis Russell Davies, „Černý rytíř & Faust“ 11. listopadu 2021, Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)
Dennis Russell Davies, „Černý rytíř & Faust“ 11. listopadu 2021, Filharmonie Brno (zdroj Filharmonie Brno)

Orchestr s nimi provedl Glassovu symfonii už dvakrát v roce 2021, a to v české premiéře na festivalu Pražské jaro a o půl roku později při zahájení festivalu Moravský podzim. Ještě před newyorským provedením čeká hudebníky společný koncert v lipském Gewandhausu. Dílo, kde sólový pěvecký part složil Glass přímo pro Kidjovou, brněnská filharmonie také nahrála jako první orchestr na světě.

Kromě Kidjové a Schmitta orchestr zahraje také s americkou skladatelkou, hudebnicí a performerkou Laurie Andersonovou, která se k filharmonikům připojí v Kansasu. Její skladba Amelia vypráví příběh Amelie Earhartové, první ženy, která přeletěla oceán a o devět let později její letadlo zmizelo beze stopy.

Orchestr se do USA vrací po padesáti letech. V roce 1973 tam za jeden měsíc odehrál devatenáct koncertů. Z toho dva před vyprodanou Carnegie Hall. Při prvním z nich se představil tehdy dvacetiletý houslista Václav Hudeček.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments