Filharmonie Brno zahájí MHF Leoše Janáčka a zahraje na Pražském jaru

Už 10. června vystoupí Filharmonie Brno po osmi měsících před domácím publikem. I tak ji ale tento týden čekají dva velké koncerty: na Mezinárodním hudebním festivalu Leoše Janáčka a na Pražském jaru.

Philip Glass a Dennis Russell Davies (foto Filharmonie Brno)
Philip Glass a Dennis Russell Davies (foto Filharmonie Brno)

Čtvrteční koncert na Slezskoostravském hradě janáčkovský festival 27. května zahájí. „Na programu je Janáčkova Sinfonietta a Berliozův Harold v Itálii a je skvělé, že budeme hrát konečně před publikem,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Berliozovu symfonii přednese violista Adolfo Alejo, kterého časopis Forbes označuje za nejlepšího mexického umělce, večer řídí šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies, který dokonce v Brně minulý týden studoval originál partitury Sinfonietty. Pořadatelé označují zahajovací koncert za jeden z vrcholů festivalu, od 19:00 hodin jej bude živě přenášet TV Noe.

Filharmonie Brno 2021 (foto Filharmonie Brno)
Filharmonie Brno 2021 (foto Filharmonie Brno)

Na druhý významný koncert vyjede orchestr s šéfdirigentem v neděli. Čeká je hostování na festivalu Pražské jaro, kde zahrají Harmonielehre Johna Adamse a v české premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse, jejíž premiéru v lednu 2019 dirigoval právě Adams. Spolu s orchestrem se představí jeden ze světově nejžádanějších varhanních virtuosů Christian Schmitt a beninská zpěvačka Angélique Kidjo, trojnásobná držitelka Grammy, pro kterou Glass skladbu zkomponoval. S oběma autory – Adamsem i Glassem – pojí Daviese dlouholeté přátelství, spolupracuje s nimi od 80. let minulého století. „Po premiéře Dvanácté jsme s Philipem v rámci příprav na má evropská provedení využili příležitosti znovu pečlivě projít partituru, a tak i česká premiéra na Pražském jaru bude zahrnovat četné revize, v některých případech i nové hudební nápady a textové úpravy, které se staly součástí finální partitury. Philip je skladatel, který si jasně uvědomuje, pro koho píše; důležitou roli při tvorbě této symfonie tak sehrály osobnost a poetický zpěv Angélique Kidjo,“ okomentoval dílo Davies.

Angélique Kidjo (foto Filharmonie Brno)
Angélique Kidjo (foto Filharmonie Brno)

Vystoupení na Pražském jaru je pro Daviese a Filharmonii Brno symbolické. Právě tady se totiž v roce 2017 vzájemně poprvé potkali na pódiu. Koncert mohou zájemci sledovat online na YouTube kanálu Pražského jara. Začíná v neděli 30. května ve 20 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments