Filharmonie Brno zahraje Pink Floyd

Více než dvacetiminutovou skladbu Atom Heart Mother z repertoáru skupiny Pink Floyd zařadila na svůj koncertní program Filharmonie Brno. Uvede ji 30. a 31. ledna spolu s díly soudobých skladatelů – Američana Johna Adamse a nedávno zemřelého Brita Johna Tavenera. Dějištěm obou koncertů je Richard Adam Gallery v bývalé továrně Vaňkovka, kde filharmonie v posledních sezonách pravidelně hrává své alternativně laděné programy.Skladba Atom Heart Mother zabírá celou první stranu stejnojmenné gramofonové desky z roku 1970. Je nejdelší kompozicí, kterou Pink Floyd oficiálně vydali. Má formu blízkou suitě se sborem, žesťovou orchestrální sekcí a sólovým violoncellem. Filharmonikům ji pomůže provést speciálně sestavená rocková kapela, violoncellista Jiří Bárta a Český filharmonický sbor Brno.

Koncepce programu symbolicky odráží vzájemné ovlivňování rockové a vážné hudby, k němuž docházelo od konce šedesátých let. Hudba Pink Floyd se od jisté doby začala ubírat směrem k náročnějším kompozicím, v nichž je vliv moderní vážné hudby patrný,” uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

Hudební minimalismus, k němuž je řazen Adams, zase nezřídka čerpal podněty v rocku. Také Tavener, duchovně orientovaný autor inspirovaný pravoslavím, osciloval na počátku své dráhy mezi vážnou a populární hudbou. Od Adamse na obou koncertech zazní symfonie Doctor Atomic, od Tavenera skladba Svjatyj, jejíž staroslověnský text se přednáší při pravoslavných pohřbech během vynášení rakve z chrámu.

Původně měla Tavenerova skladba dramaturgicky sloužit jako křehká modlitba před „orchestrálním výbuchem” atomové bomby v Adamsově symfonii. „Vzhledem k nedávnému úmrtí Sira Johna Tavenera (12. listopadu 2013) se však provedení skladby Svjatyj stává i neplánovaným uctěním památky tohoto významného skladatele,” doplnil Mikeš.

Foto Filharmonie Brno 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]