Filmovou klasiku Psycho v Praze živě doprovodí orchestr FOK

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se 19. února jako vůbec první v České republice uskuteční promítání Psycho režiséra Alfreda Hitchcocka za doprovodu živé hudby. Tu obstará šedesátičlenný Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK pod taktovkou Jana Kučery. Za organizátory o tom v pondělí informovala Eva Samšuková.

Psycho bude první aktivitou nové společnosti Hitchcock Live, jejíž cílem je vybírat filmy slavného režiséra a promítat je v Obecním domě za doprovodu živé hudby. „Původně jsme chtěli začít snímkem Mrtvá a živá, protože je v něm ještě více muziky. Ale vzhledem k tomu, že to není zase tak známý film, zvolili jsme Psycho.“ uvedl jeden z organizátorů Peter Marček.Hitchcock byl zastáncem orchestrální muziky, jeho hudební múzou byl skladatel Bernard Herrmann. Ten dostal od Hitchcocka v kompozicích zcela volnou ruku, což mu umožnilo dokreslit filmy zajímavou hudební atmosférou. Psycho není výjimkou a živá hudba bude znít přesně podle originálu. „Neplánujeme jiné aranže ani provedení. Herrmann napsal hudbu geniálně, tak proč ji měnit,“ sdělil dirigent Kučera, který kromě sledování partitury bude hlídat i monitor s časovým kódem, podle kterého pak bude řídit celé těleso.

Zkratka FOK na konci názvu Symfonického orchestru hl. m. Prahy znamená Film-Opera-Koncert. Orchestr ve třicátých letech nahrávali hudbu k většině českých filmů.

Foto archiv

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky