FOK připravuje nahrávku k nedožitým 100. narozeninám Karla Husy

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK v těchto dnech pracuje na přípravách nového CD. Nahrávkou vzdá hold významnému českému skladateli Karlu Husovi. Jde zároveň o první nahrávací projekt nového šéfdirigenta Tomáše Braunera s FOK. S Pražskými symfoniky Karla Husu spojuje mnoho vazeb. Mimo jiné až konspirativní vznik nahrávky jedné z jeho skladeb za dob socialismu. Z nahrávání vznikne také dokument.
Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK (zdroj FOK)

V současné světové situaci, kdy není možné pořádat živé koncerty, se Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pustil do jiné ze svých aktivit – nahrávání CD. Pod taktovkou šéfdirigenta Tomáše Braunera se zrodí nahrávka skladeb Hudba pro Prahu 1968, Symfonie č. 2 a Tři fresky skladatele Karla Husy. Dílo Tři fresky mělo premiéru v roce 1949 právě s FOK a bylo věnováno tehdejšímu dirigentovi Václavu Smetáčkovi.

„Vztah Pražských symfoniků ke Karlu Husovi je unikátní a pomáhá prožít a nezaměnitelně interpretovat hloubku jeho hudby a emoce ve vztahu k Praze a domovině, odkud záhy odešel, ale nikdy na ni nepřestal vzpomínat. To je inspirací i pro mě. Jsem proto přesvědčen, že vzniká unikátní nahrávka,“ říká šéfdirigent FOK Tomáš Brauner.

Karel Husa je v zahraničí pokládán za jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů. V Česku, odkud v roce 1948 ve svých 26 letech emigroval, je jeho dílo bohužel opomíjeno, neboť bylo dlouhou dobu zakázáno. Tento dluh nyní splácí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Je to asi ten nejpovolanější interpret Husova symfonického díla, neboť mu řadu skladeb premiéroval či nahrál. Právě s orchestrem FOK absolvoval Karel Husa v roce 1946 Státní konzervatoř a přátelil se také s dirigentem Václavem Smetáčkem.

Husa se natrvalo usídlil v USA. Vztah k Praze, stesk po rodném městě i strach o něj a o osud celé republiky ho však nikdy neopustil a vepsal jej do řady svých skladeb. I v Praze však byla snaha o uchování mistrova díla. K vůbec prvnímu natáčení Husovy hudby se váže silný příběh, kdy FOK v roce 1969 nahrál jeho tehdy zakázanou hudbu pro americké vydání na LP. Nahrávání probíhalo tajně bez vědomí režimu a pod rouškou natáčení hudby P. I. Čajkovského. Po roce 1989 se FOK k jeho hudbě vrátil a pravidelně jeho hudbu hraje. V roce 1997 Husa obdržel stříbrnou medaili Hl. m. Prahy. Je také jako jediný Čech držitelem prestižní Pulitzerovy ceny za hudbu z roku 1969 za Smyčcový kvartet č. 3.

Vznikající dokument se soustředí na vztah Karla Husy k Praze a FOK na vznik samotné nahrávky. Provede diváka celým procesem vzniku od natáčení symfonického orchestru po následný přerod surového zvukového materiálu do výsledného kompaktního disku, který putuje k posluchačům. Premiéru bude mít 7. srpna 2021 u příležitosti výročí Husových nedožitých 100. narozenin. Vydání CD je naplánováno na červen 2021. Vznik nahrávky i dokumentu podpořil i zřizovatel FOK Hlavní město Praha.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments