FOK uvede Mahlerovu monumentální Třetí symfonii

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 2. a 3. října ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu Třetí symfonii. Dirigovat bude šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a pěveckého sóla se ujme Ester Pavlů. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Pueri gaudentes se Zdenou Součkovou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha s Janem Pirnerem se postarají o neobyčejný andělský hlas a nebeské zvony v páté větě.
Pietari Inkinen (foto Petr Dyrc)

„Z Mahlerových symfonií diriguji nejraději právě Třetí,“ uvedl Pietari Inkinen, „je nejrozsáhlejší, nejmonumentálnější, se sbory a sólistkou, a přitom ta hudba úžasně plyne. Zvlášť mám rád poslední větu, ve které se snoubí krása se zármutkem a vyústí v nepřekonatelný závěr. Je to podle mě jedna z nejkrásnějších posledních vět standardního symfonického repertoáru,“ dodal. Mahler napsal Třetí symfonii mezi lety 1893 a 1896. První věta s podtitulem „Pan se probouzí“ nebo také „Přichází léto“, která je podstatně delší než ostatní, tvoří ucelenou první část díla. Následujících pět vět popisuje, jak k autorovi promlouvá příroda – květiny na louce a zvířata v lese, člověk, andělé a láska.

Ester Pavlů se narodila do bigbítové hudební rodiny. Avšak oproti očekávání rodičů se z ní nestala rockerka, její hudební střelka ji nasměrovala k opeře. Absolvovala pražskou Akademii múzických umění. V roce 2017 ji na svých mistrovských kurzech, pořádaných Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, „objevil“ José Cura; následovalo pozvání ke spoluúčinkování na jeho pražském galakoncertu a účinkování v opeře, kterou režíroval. Z operních rolí má Ester Pavlů na repertoáru např. roli Olgy z Čajkovského Evžena Oněgina, Cizí Kněžny z Dvořákovy Rusalky, Dony Elvíry z Mozartova Dona Giovanniho, Meg Page z Verdiho Falstaffa a další.

 

Gustav Mahler – SYMFONIE Č. 3
Obecní dům 2. a 3. 10. 2019

Ester PAVLŮ | mezzosoprán
PUERI GAUDENTES
Zdena SOUČKOVÁ | sbormistr
DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR RADOST PRAHA
Jan PIRNER | sbormistr
PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR
Lukáš VASILEK | sbormistr
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN | dirigent

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na