FOK uvede Mahlerovu monumentální Třetí symfonii

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK uvede 2. a 3. října ve Smetanově síni Obecního domu Mahlerovu Třetí symfonii. Dirigovat bude šéfdirigent Pražských symfoniků Pietari Inkinen a pěveckého sóla se ujme Ester Pavlů. Pražský filharmonický sbor se sbormistrem Lukášem Vasilkem, Pueri gaudentes se Zdenou Součkovou a Dětský pěvecký sbor Radost Praha s Janem Pirnerem se postarají o neobyčejný andělský hlas a nebeské zvony v páté větě.
Pietari Inkinen (foto Petr Dyrc)

„Z Mahlerových symfonií diriguji nejraději právě Třetí,“ uvedl Pietari Inkinen, „je nejrozsáhlejší, nejmonumentálnější, se sbory a sólistkou, a přitom ta hudba úžasně plyne. Zvlášť mám rád poslední větu, ve které se snoubí krása se zármutkem a vyústí v nepřekonatelný závěr. Je to podle mě jedna z nejkrásnějších posledních vět standardního symfonického repertoáru,“ dodal. Mahler napsal Třetí symfonii mezi lety 1893 a 1896. První věta s podtitulem „Pan se probouzí“ nebo také „Přichází léto“, která je podstatně delší než ostatní, tvoří ucelenou první část díla. Následujících pět vět popisuje, jak k autorovi promlouvá příroda – květiny na louce a zvířata v lese, člověk, andělé a láska.

Ester Pavlů se narodila do bigbítové hudební rodiny. Avšak oproti očekávání rodičů se z ní nestala rockerka, její hudební střelka ji nasměrovala k opeře. Absolvovala pražskou Akademii múzických umění. V roce 2017 ji na svých mistrovských kurzech, pořádaných Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, „objevil“ José Cura; následovalo pozvání ke spoluúčinkování na jeho pražském galakoncertu a účinkování v opeře, kterou režíroval. Z operních rolí má Ester Pavlů na repertoáru např. roli Olgy z Čajkovského Evžena Oněgina, Cizí Kněžny z Dvořákovy Rusalky, Dony Elvíry z Mozartova Dona Giovanniho, Meg Page z Verdiho Falstaffa a další.

 

Gustav Mahler – SYMFONIE Č. 3
Obecní dům 2. a 3. 10. 2019

Ester PAVLŮ | mezzosoprán
PUERI GAUDENTES
Zdena SOUČKOVÁ | sbormistr
DĚTSKÝ PĚVECKÝ SBOR RADOST PRAHA
Jan PIRNER | sbormistr
PRAŽSKÝ FILHARMONICKÝ SBOR
Lukáš VASILEK | sbormistr
SYMFONICKÝ ORCHESTR HL. M. PRAHY FOK
Pietari INKINEN | dirigent

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat