FOK uvede varhanní recitál Přemysla Kšicy

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK zařadil do vánočního programu dopolední recitál varhanního mistra Přemysla Kšicy. Na programu budou skladby Johanna Sebastiana Bacha, Felixe Mendelsohna-Bartholdyho, Bedřicha Antonína Wiedermanna a Franze Liszta. Nebude chybět ani Kšicovo slavné umění improvizace, za které sklidil mnoho ocenění. Koncert se uskuteční ve Smetanově síni Obecního domu v sobotu 4. prosince 2021 v 11:00 hodin a je součástí řady Varhanní recitály.

Přemysl Kšica (zdroj Terezínský varhanní festival)
Přemysl Kšica (zdroj Terezínský varhanní festival)

„Snažíme se varhanní koncerty držet v milnících liturgického roku. Proto nesmí chybět ani v adventním čase. Přemysl Kšica není jen obyčejný varhaník, ale – jak už to u varhaníků bývá – je i výborný improvizátor. To prostě k varhanám patří. Zejména jeho postludia na mších u sv. Mikuláše jsou vyhlášena po celé Praze. I na tomto koncertě tedy uslyšíme improvizaci na vánoční téma. Z dalšího programu bych zmínil jednu symbolickou skladbu pro Obecní dům, Smetanovu síň, a především její varhany, totiž Pastorale dorico Bedřicha Antonína Wiedermana. Byl to právě on, který ve 20. letech započal s varhanními matiné ve Smetanově síni. Po něm pokračoval například Jaroslav Tůma, který je shodou okolností učitel právě Přemysla Kšicy,“ dodal k programu dramaturg Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Martin Rudovský.

Recitál se měl uskutečnit už minulý rok, ale kvůli pandemickým opatřením musel být přesunut. Diváci si ale mohli vychutnat alespoň malý hudební pozdrav, který FOK vysílal v rámci svého loňského programu Advent po síti.

Přemysl Kšica – varhanní recitál
4. prosince 2021, 11:00 hodin

Smetanova síň Obecního domu

Program:
Johann Sebastian Bach: Chorálová předehra „Nun komm, der Heiden Heiland“ BWV 659
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sonáta č. IV B dur Op. 65
Bedřich Antonín Wiedermann: Pastorale dorico
Franz Liszt: Fantasie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“

Přemysl Kšica: Improvizace

Účinkující:
Přemysl Kšica (varhany)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments