FOK zahájil novou sezonu, sólistou byl Vadim Repin

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve středu ve Smetanově síni Obecního domu otevřel svou dvaaosmdesátou koncertní sezonu. Taktovky se ujal jeho šéfdirigent Pietari Inkinen, sólistou byl ruský houslový virtuóz Vadim Repin. Na programu byl Houslový koncert d moll Jeana Sibelia a Symfonie č. 5 c moll Osudová Ludwiga van Beethovena. Stejný program je v Obecním domě ohlášen i na čtvrteční večer.

S houslistou Vadimem Repinem se orchestr potkal už několikrát, naposledy při dvou koncertech před necelým rokem. Společná vystoupení v Bangkoku a Šanghaji byla předehrou pro pražskou spolupráci.

Vadim Repin a Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK - Obecní dům 14.9.2016  (foto Petr Dyrc)
Vadim Repin a Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK – Obecní dům 14.9.2016 (foto Petr Dyrc)

Beethovenovu Osudovou provedl Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK ve své historii více než šedesátkrát. Uváděl ji s mnoha dirigenty a především šéfdirigenty, s Václavem Smetáčkem například poprvé v lednu 1943.

Sibeliův Houslový koncert d moll patří ke skladatelovým nejznámějším dílům. Autor si přál uvést dílo poprvé v Helsinkách, a tak se prvním interpretem novinky stal 8. února 1904 za skladatelova řízení český houslista Viktor Nováček, od roku 1894 koncertní mistr Helsinského filharmonického orchestru. Kritika i publikum však novinku přijaly s rozpaky, skladatel dílo stáhl a 19. října 1905 pak zaznělo v definitivní podobě pod taktovkou Richarda Strausse s Královskou pruskou dvorní kapelou v Berlíně.

Prologem nové sezony byl na konci srpna koncert orchestru s dirigentem Janem Kučerou pod širým nebem v pražské Valdštejnské zahradě, jehož valnou část tvořila hudba k filmovým hitům (informovali jsme zde). Filmová hudba se ve větší míře objeví i v samotné nadcházející sezoně FOKu. Již 21. a 22. září zazní ve Smetanově síni hudba z filmu Kmotr, začátkem února pak orchestr zahraje hudbu z filmové ságy Harry Potter.

Šéfdirigent souboru Pietari Inkinen s pražskými symfoniky v této sezoně opět absolvuje dvanáct koncertů. Rezidenčním umělcem FOKu i nadále zůstává José Cura coby zpěvák, skladatel i dirigent, jako hlavní hostující dirigent pokračuje Nizozemec Jac van Steen.

Od roku 1952 funguje FOK jako reprezentační těleso hlavního města Prahy. Jeho domovskou scénou je Obecní dům. Garantovaný rozpočet na aktuální dvaaosmdesátou sezonu činí 99 milionů korun, loni to bylo o 17 milionů méně.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat