Fotogalerie: Petr Zuska chystá svoje rozloučení s Baletem ND

Premiérou inscenace Sólo pro nás dva, jíž se bude loučit s českou první scénou tanečník a choreograf Petr Zuska, ukončí současnou sezonu Balet Národního divadla. Petr Zuska v jeho čele stál od roku 2002, od příští sezony jej nahradí varšavský rodák, tanečník a baletní pedagog Filip Barankiewicz. Premiéra poslední choreografie Petra Zusky coby šéfa souboru bude 15. června na Nové scéně. V představení zazní písně Jaromíra Nohavici a slezské písničkářky Beaty Bocek.

V nové inscenaci se Petr Zuska názvem Sólo pro nás dva vztahuje ke svému úspěšnému titulu Brel – Vysockij – Kryl / Sólo pro tři, který po deseti letech uvádění opouští právě v těchto dnech jeviště Národního divadla. I v případě připravované premiéry se Petr Zuska nechává inspirovat písňovou tvorbou.

Neobvyklý koncept představení o třech slavných muzikantech a básnících přinesl úspěch i ve světě, kde ho Národní divadlo uvádělo na zájezdech. “Právě po deseti letech od jeho vzniku jsem se rozhodl přijít s něčím, v čem bude patrná jistá návaznost, dramaturgická a symbolická. S něčím, co ponese příbuzné strukturální a tematické stopy, ale zároveň bude stylově zcela odlišným a svébytným originálem se svou vlastní novou výpovědí,” řekl Petr Zuska k chystané premiéře.

“Umělecký šéf, choreograf, režisér a tanečník Petr Zuska uzavírá touto inscenací svou poslední sezonu v čele Baletu Národního divadla a pomyslně předává žezlo svému nástupci,” uvedla mluvčí Baletu Národního divadla Helena Bartlová. Sólo pro nás dva je podle ní i dialogem dvou písničkářů, které pojí region Těšína, jazyk i hudební žánr.

Inspirace severomoravským krajem se promítá i do chystaného scénografického řešení inscenace. Petr Zuska ke spolupráci přivzal Jana Duška, se kterým ho pojí řada předchozích baletů (Chvění, Stabat mater, Romeo a Julie, Smrt a dívka či Brel – Vysockij – Kryl).

Patnáctileté působení Petra Zusky v čele Baletu Národního divadla připomíná kniha Trio pro jednoho, která právě vychází. Tvoří ji “hovory na dálku”, jichž se zúčastnilo čtrnáct osobností, které se výrazně dotkly životní či profesní Zuskovy cesty. Jsou mezi nimi Daniel Dvořák, Jiří Kylián, Jiří Pavlica, Ctibor Turba, Viktor Preiss a posmrtně Pavel Šmok.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat