Začal Janáčkův máj, vyprodána je zatím skoro polovina koncertů

Před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy začal dnes v Ostravě mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Hudební přehlídku zahájil koncert věnovaný Ostravě, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Leošem Svárovským. Pořadatelé zařazením symfonické básně Ostrava od Rudolfa Kubína chtějí připomenout letošní výročí – 750 let od první písemné zmínky o městě. V programu zahajovacího koncertu jsou také Sinfonietta od Leoše Janáčka a Koncert pro violoncello č. 1 od Bohuslava Martinů se sólistou Petrem Nouzovským.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu – dirigent Leoš Svárovský – zahajovací koncert Janáčkova máje 2017 (zdroj JM / foto Lukáš Tížek)

Vyprodáno je zatím podle mluvčí festivalu Michaely Dvořákové deset z třiadvaceti připravovaných koncertů. “Další čtyři jsou těsně před vyprodáním. Na ostatní koncerty jsou ještě vstupenky k dispozici,” dodala. Pořadatele překvapil menší zájem o koncert vítěze Soutěže královny Alžběty z roku 2012 houslisty Andreje Baranova. “Vystoupí 7. června pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného a v doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů,” uvedla dnes mluvčí.

Festival Janáčkův máj se uskuteční na několika místech Moravskoslezského kraje do 9. června. Nabídne třiadvacet koncertů, zavítá do devíti měst a obcí. Vedle Ostravy se koncerty uskuteční v Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Píšti, Hlučíně, Bohumíně, Kuníně a v Hradci nad Moravicí. Vyprodaný je například recitál klavíristy Lukáše Vondráčka či dva koncerty houslisty Pavla Šporcla.

Milovníkům vokálního umění je určen písňový večer rakouské sopranistky Ildikó Raimondi a italský večer bel canta s jeho uznávaným představitelem Lawrencem Brownleem. Na Janáčkově máji vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno. V kostelích slezských obcí a měst se uskuteční festivalový projekt Den slezských varhan, průvodcem koncerty bude Jaroslav Tůma.

Pořadatelé Janáčkova máje již nyní představují příští ročník. V roce 2018 uplyne devadesát let od úmrtí tohoto hukvaldského rodáka. “Příští rok bychom chtěli uvést jeho dílo ve větší míře. Náš festival – i když nese Janáčkovo jméno – neuvádí jen jeho skladby, ale snaží se o zařazení Janáčkova díla do světového kontextu,” podotkl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Doprovodný festival mimo jiné uvede koncert vítězných skladeb mladých autorů zemí Visegrádské skupiny a vítězů interpretační soutěže Pro Bohemia 2017. Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským je připraveno šest festivalových divadelních představení.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na