Začal Janáčkův máj, vyprodána je zatím skoro polovina koncertů

Před vyprodaným sálem Domu kultury města Ostravy začal dnes v Ostravě mezinárodní hudební festival Janáčkův máj. Hudební přehlídku zahájil koncert věnovaný Ostravě, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a dirigentem Leošem Svárovským. Pořadatelé zařazením symfonické básně Ostrava od Rudolfa Kubína chtějí připomenout letošní výročí – 750 let od první písemné zmínky o městě. V programu zahajovacího koncertu jsou také Sinfonietta od Leoše Janáčka a Koncert pro violoncello č. 1 od Bohuslava Martinů se sólistou Petrem Nouzovským.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu – dirigent Leoš Svárovský – zahajovací koncert Janáčkova máje 2017 (zdroj JM / foto Lukáš Tížek)

Vyprodáno je zatím podle mluvčí festivalu Michaely Dvořákové deset z třiadvaceti připravovaných koncertů. “Další čtyři jsou těsně před vyprodáním. Na ostatní koncerty jsou ještě vstupenky k dispozici,” dodala. Pořadatele překvapil menší zájem o koncert vítěze Soutěže královny Alžběty z roku 2012 houslisty Andreje Baranova. “Vystoupí 7. června pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného a v doprovodu zlínské Filharmonie Bohuslava Martinů,” uvedla dnes mluvčí.

Festival Janáčkův máj se uskuteční na několika místech Moravskoslezského kraje do 9. června. Nabídne třiadvacet koncertů, zavítá do devíti měst a obcí. Vedle Ostravy se koncerty uskuteční v Opavě, Kravařích, Ludgeřovicích, Píšti, Hlučíně, Bohumíně, Kuníně a v Hradci nad Moravicí. Vyprodaný je například recitál klavíristy Lukáše Vondráčka či dva koncerty houslisty Pavla Šporcla.

Milovníkům vokálního umění je určen písňový večer rakouské sopranistky Ildikó Raimondi a italský večer bel canta s jeho uznávaným představitelem Lawrencem Brownleem. Na Janáčkově máji vystoupí také Pražský filharmonický sbor a Český filharmonický sbor Brno. V kostelích slezských obcí a měst se uskuteční festivalový projekt Den slezských varhan, průvodcem koncerty bude Jaroslav Tůma.

Pořadatelé Janáčkova máje již nyní představují příští ročník. V roce 2018 uplyne devadesát let od úmrtí tohoto hukvaldského rodáka. “Příští rok bychom chtěli uvést jeho dílo ve větší míře. Náš festival – i když nese Janáčkovo jméno – neuvádí jen jeho skladby, ale snaží se o zařazení Janáčkova díla do světového kontextu,” podotkl ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Doprovodný festival mimo jiné uvede koncert vítězných skladeb mladých autorů zemí Visegrádské skupiny a vítězů interpretační soutěže Pro Bohemia 2017. Ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským je připraveno šest festivalových divadelních představení.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat