Fotogalerie: premiéra Louskáčka v Národním divadle

Na scéně Národního divadla mělo ve čtvrtek večer premiéru nové nastudování oblíbeného baletu Petra Iljiče Čajkovského Louskáček. Inscenoval ho šéf baletního souboru první české scény Petr Zuska, který již v průběhu zkoušek slíbil držet se klasického choreografického jazyka, ale v příběhu se více vrátil k literární předloze baletu, textu německého romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna Louskáček a myší král.

Nová inscenace je uváděna pod názvem Louskáček a Myšák Plyšák. Šéf Baletu Národního divadla ve své choreografii obohacuje vánoční čas, s nímž je příběh spjatý, ještě o dobu, kdy přichází Mikuláš, a děj zasazuje do pražského prostředí. Mikuláš s čertem a andělem na scénu přinášejí také ořech, který k louskáčku nutně patří, avšak ve známých zpracováních se vůbec nevyskytuje. Na výtvarně propracovanou a poutavou scénu z něj vyskočí plyšový myšák, který se stává druhou důležitou postavou baletu.

Představení má také dva průvodce, Já a Ty, kteří diváky zavedou do děje a pak provázejí děti, které jsou hlavními hrdiny původní pohádky, kouzelnou zemí. V premiérovém obsazení se v těchto rolích objevili Klára Jelínková a Štěpán Pechar, maminku a tatínka tančili Miho Ogimoto a Giovanni Rotolo, hlavní dětské role ztvárnili Anna Vocelová a Martin Balabán. Mikulášem byl Jiří Kodym a Čertem Ondřej Vinklát, jako Hvězda se dnes představila Nikola Márová.

Petr Zuska před premiérou připomněl, že v minulosti vznikly již desítky verzí tohoto baletu: některé jsou klasičtější, tradičnější a konzervativní, navazující na odkaz Maria Petipy a Lva Ivanova, jiné dramaturgicky podobné, ale již novátorské choreograficky, další část pak tvoří pohledy velice originální, svébytné a revoluční; jeho nová verze Louskáčka je podle něj průnikem všech těchto aspektů. Scénu vytvořil Pavel Svoboda, kostýmy Aleksandra Grusková, Orchestr Národního divadla řídil Václav Zahradník. Nová inscenace Louskáčka po deseti letech nahradila předchozí velice úspěšnou verzi režiséra a choreografa Youriho Vàmose.

Náš rozhovor s Petrem Zuskou k nové inscenaci Louskáčka jsme přinesli zde . Recenzi čtvrteční první i páteční druhé premiéry najdete na Opeře Plus ještě během víkendu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Čajkovskij: Louskáček a Myšák Plyšák (ND Praha)

[yasr_visitor_votes postid="194346" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments