Fotogalerie: V Olomouci po 12 letech znovu nastudovali Rigoletta

Na jeviště Moravského divadla Olomouc se po dvanácti letech včera večer vrátila jedna z nejhranějších Verdiho oper. Nastudovala ji tam slovenská režisérka Andrea Hlinková, která předtím v Olomouci na podzim roku 2013 představila Verdiho Falstaffa. Titulní roli Rigoletta v nejnovější olomoucké inscenaci nastudovali v alternaci Vladislav Zápražný a Jakub Tolaš.

Režisérka Andrea Hlinková se s Verdiho Rigolettem nesetkala poprvé. Před necelým rokem, loni v březnu, stejný titul nastudovala v ústeckém divadle. Podle Hlinkové je olomoucká verze odlišná. „Zasunula jsem čistou disketu a vymyslela něco zcela nového. Ani scénograficky tato úprava nemá nic společného s tou předchozí,“ uvedla režisérka.

Pod hudebním nastudováním Verdiho Rigoletta v Olomouci je podepsán dirigent Petr Šumník. „Tato opera je velkou příležitostí především pro sólisty a sbor – v případě Rigoletta pouze mužský. Role orchestru je víc doprovodná než třeba ve Falstaffovi. Jednotlivé árie a dueta z Rigoletta jsou natolik populární, že bývají sólisty vybírány i ke koncertnímu provedení. Moje dosavadní zkušenost s touto operou pochází právě z koncertních pódií. Jsem rád, že mám možnost Rigoletta nastudovat tentokrát jako celek,“ uvedl před premiérou dirigent Šumník. Podle uměleckého šéfa souboru opery a operety Miloslava Oswalda jde o jednu z Verdiho oper, která si kvůli diváckému zájmu nové nastudování zaslouží. Ocenil, že režisérka udržuje základní principy této opery, ale dívá se na ni mladým pohledem. „Musíme dělat věci, které nás posouvají dále,“ uvedl šéf olomouckého souboru. Režisérka se rozhodla pro menší experiment, když na scéně využívá videoprojekci. Renesanční kostýmy jsou ušité z moderních materiálů; jejich autorka Miriam Struhárová na ně využila neopren, který podle režisérky krásně drží siluetu kostýmu.

Rigoletto patří k nejnáročnějším operám, což potvrzují představitelé hlavních rolí. „Je to pro mě výzva a současně velký závazek. Rigoletto je po pěvecké i herecké stránce extrémně náročný part. Hrdina prožívá prudké změny emocí, od lásky přes zlobu až k nenávisti. To vše je třeba na jevišti podat tak, aby to působilo naprosto přirozeně,“ uvedl Jakub Tolaš.

Vévodu z Mantovy nastudoval Ondřej Koplík, který se bude v roli střídat s Jakubem Rouskem. „Musím říct, že jsem zatím náročnější part nezpíval – po pěvecké stránce jde hlavně o nelehkou vysokou polohu, a vzhledem k minimálním škrtům je toho ke zpívání opravdu hodně. Nicméně Verdiho hudba je mi blízká, takže mě práce na tomto titulu nesmírně baví,“ svěřil se Ondřej Koplík v průběhu závěrečných zkoušek.

Roli Gildy alternují Olga Jelínková a Barbara Sabella. „Gildu jsem zpívala zatím jednou – v Liberci v roce 2010, kdy jsem se ji učila na záskok. V současné době je pro mě tento part pěvecky mnohem jednodušší než před šesti lety, tudíž mnohá úskalí již byla překlenuta. Role je to krásná, jedna z mých nejoblíbenějších,“ uvedla před premiérou Olga Jelínková. Také její alternantka má prý ke Gildě blízko: „Je to pro mě obrovská zkušenost. Během zkušebního procesu jsem zjistila, že mě ta role neskutečně baví. Jsem moc vděčná, že mohu být součástí této nádherné opery,“ svěřila se Barbara Sabella.

 

Giuseppe Verdi:
Rigoletto
Hudební nastudování: Petr Šumník
Dirigent: Petr Šumník (alt. Miloslav Oswald)
Režie: Andrea Hlinková
Scéna: Miriam Struhárová
Kostýmy: Miriam Struhárová
Sbormistr: Lubomíra Hellová
Sbor a Orchestr Moravského divadla Olomouc
Premiéra 22. ledna 2016 Moravské divadlo Olomouc

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Hodnocení

Vaše hodnocení - Verdi: Rigoletto (MD Olomouc)

[yasr_visitor_votes postid="198976" size="small"]

Mohlo by vás zajímat