Fotoreportáž: Christian Thielemann zahájil Dvořákovu Prahu

Zahajovací koncert devátého ročníku mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha se včera v zaplněném Rudolfinu nesl v duchu německé hudby. Saský státní orchestr Drážďany pod taktovkou sedmapadesátiletého Christiana Thielemanna přednesl díla Ludwiga van Beethovena, Maxe Regera a Richarda Strausse.

Vystoupení zahájil Beethovenův Koncert pro housle a orchestr D dur, který při své premiéře v roce 1806 sice nezaznamenal úspěch, později se však stal jedním z nejhranějších a posléze také nejnahrávanějších koncertů houslové historie. Saský státní orchestr Drážďany s dánským sólistou Nikolajem Znaiderem za jeho provedení sklidil dlouhotrvající potlesk. Znaider, který působí zároveň jako dirigent Mariinského divadla v Petrohradu, hraje na vzácný nástroj Guarneriho del Gesù z roku 1741.

„Spolupracujeme už dlouho. Když jsme naposledy hráli Beethovena, pověděl jsem mu, že snad musíme být příbuzní, když tolik věcí vnímáme podobně,“ uvedl v rozhovoru pro Hospodářské noviny Thielemann.

Druhou polovinu večera zahájila nejmladší skladba programu, Variace a fuga na Mozartovo téma od skladatele z přelomu devatenáctého a dvacátého století Maxe Regera, složená roku 1914. Autor téma převzal z proslulé Mozartovy Klavírní sonáty A dur. Regerova skladba dlouho patřila do stálého repertoáru drážďanského orchestru, v Praze ji těleso, vzniklé v roce 1548, uvedlo jako součást své historie.

Na závěr koncertu zazněla Straussova symfonická báseň Enšpíglova šibalství z let 1894 až 1895, která čerpá z tradovaných historek o německém šprýmaři a potulném tovaryšovi, proslulém bláznivými kousky.

Úvodní koncert Dvořákovy Prahy v podání Saského státního orchestru Drážďany mohli zájemci sledovat i na velkoplošné obrazovce na Václavském náměstí. Zahájení festivalu živě vysílala Česká televize a prostřednictvím společnosti Unitel Classic se dostalo i na obrazovky v zahraničí.

Dílo Antonína Dvořáka, od jehož narození uplyne 8. září sto sedmdesát pět let, bude festival oslavovat následující tři týdny. Rezidenčním orchestrem je Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem a Jakubem Hrůšou. V rámci série Dvořák Collection III uvede všechny Dvořákovy symfonické básně a koncertní předehry. S Českou filharmonií vystoupí na koncertech americká houslistka Hilary Hahn. Festival 24. září uzavře Orchestr Národní akademie Svaté Cecílie pod vedením Antonia Pappana se sólistou Gilem Shahamem a díly Gioachina Rossiniho a Petra Iljiče Čajkovského. Recenzi ze zahajovacího koncertu letošní Dvořákovy Prahy přineseme ještě v průběhu dneška.

Hodnocení

Vaše hodnocení - Staatskapelle Dresden -Ch.Thielemann & N.Znaider (5.9. Dvořákova Praha 2016)

[yasr_visitor_votes postid="223536" size="small"]

Mohlo by vás zajímat