Giordanova opera Andrea Chénier v Národním divadle

Dva mimořádné večery s operou Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana v Národním divadle se uskuteční ve dnech 15. a 18. března 2019. Z Berlína pro tuto příležitost míří do Prahy uznávaný tenorista Martin Muehle.
Martin Muehle (foto Simon Pauly)

Strhující dramatická hudba, vypjatá emotivita a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce povyšují operu Umberta Giordana Andrea Chénier mezi vrcholná díla dobové operní tvorby. Mimořádný hudební zážitek v Národním divadle 15. a 18. března umocní bravurní pěvecké výkony hostujícího Martina Muehleho, Romana Janála, Andy-Louise Bogzy, Yvony Škvárové, Michaely Zajmi a dalších sólistů.

Známý německo-brazilský tenorista Martin Muehle coby básník Andrea Chénier exceloval v sezoně 2016–2017 v Deutsche Oper Berlin a letos v únoru tuto roli ztvárnil v italské Modeně. Inscenace je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a činoherního režiséra Michala Dočekala.

U. Giordano: Andrea Chénier – ND 2019 (foto Patrik Borecký)

Giordanova opera Andrea Chénier, jeden z klenotů italského verismu, byla uvedena v Národním divadle jako žhavá novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale. A nyní se na jeviště první české scény s úspěchem vrátila. Její styl je nezaměnitelně italský, ve zvukové barevnosti a melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase pozdnímu Verdimu. O úzké spřízněnosti s Puccinim svědčí koneckonců i jméno libretisty – Luigi Illica byl mimo jiné spoluautorem Bohémy, Tosky či Madam Butterfly. Pro Giordana sepsal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, jedné z posledních obětí Robespierrovy hrůzovlády v letech 1793–1794. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, sluha Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se vlivem revolučních událostí promění v zoufalou a zběsilou vášeň, láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc…

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat