Giordanova opera Andrea Chénier v Národním divadle

Dva mimořádné večery s operou Andrea Chénier italského skladatele Umberta Giordana v Národním divadle se uskuteční ve dnech 15. a 18. března 2019. Z Berlína pro tuto příležitost míří do Prahy uznávaný tenorista Martin Muehle.
Martin Muehle (foto Simon Pauly)

Strhující dramatická hudba, vypjatá emotivita a atmosféra příběhu z doby Francouzské revoluce povyšují operu Umberta Giordana Andrea Chénier mezi vrcholná díla dobové operní tvorby. Mimořádný hudební zážitek v Národním divadle 15. a 18. března umocní bravurní pěvecké výkony hostujícího Martina Muehleho, Romana Janála, Andy-Louise Bogzy, Yvony Škvárové, Michaely Zajmi a dalších sólistů.

Známý německo-brazilský tenorista Martin Muehle coby básník Andrea Chénier exceloval v sezoně 2016–2017 v Deutsche Oper Berlin a letos v únoru tuto roli ztvárnil v italské Modeně. Inscenace je dílem dirigenta a uměleckého ředitele Opery Národního divadla Petra Kofroně a činoherního režiséra Michala Dočekala.

U. Giordano: Andrea Chénier – ND 2019 (foto Patrik Borecký)

Giordanova opera Andrea Chénier, jeden z klenotů italského verismu, byla uvedena v Národním divadle jako žhavá novinka v roce 1897, pouhý rok po světové premiéře v milánské Scale. A nyní se na jeviště první české scény s úspěchem vrátila. Její styl je nezaměnitelně italský, ve zvukové barevnosti a melodice blízký Puccinimu, v údernosti davových scén zase pozdnímu Verdimu. O úzké spřízněnosti s Puccinim svědčí koneckonců i jméno libretisty – Luigi Illica byl mimo jiné spoluautorem Bohémy, Tosky či Madam Butterfly. Pro Giordana sepsal fiktivní příběh skutečného francouzského básníka André Chéniera, jedné z posledních obětí Robespierrovy hrůzovlády v letech 1793–1794. Giordanova opera je dramatem milostného trojúhelníku, v němž stojí aristokratka Maddalena, sluha Gérard a básník Chénier. Zprvu nevinné flirtování se vlivem revolučních událostí promění v zoufalou a zběsilou vášeň, láska uprostřed revoluce je však smrtelně nebezpečná věc…

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na