V pondělí se opět otevře Smetanova síň Obecního domu

V pondělí 18. března 2019 se opět otevře Smetanova síň Obecního domu, která byla přibližně měsíc nepřístupná. Restaurátoři v ní opravovali uvolněný ozdobný plech kolem středové vitráže a přiléhající štukové římsy. Uvedla za představenstvo Obecního domu Žaneta Poláková.
Smetanova síň, Obecní dům Praha (foto archiv)

Důvodem čtyřtýdenního uzavření sálu bylo uvolnění dvou kousků štuku u centrální vitráže na stropě. Aby mohli odborníci místo prozkoumat, muselo se postavit 18 metrů vysoké lešení. Vedení Obecního domu při opravě využilo lešení i k tomu, aby se mohla vyčistit jinak nepřístupná místa v centrální části stropu a sochařské výzdoby u zakončení lóží v prvním patře. “S pomocí dronu jsme preventivně prozkoumali i ty ozdobné prvky stropní konstrukce, pod kterými lešení přímo nestálo,” uvedla Poláková.

Smetanova síň je nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu. Malby stropních výplní a nástěnné obrazy jsou dílem Karla Špilara. K plastické výzdobě sálu patří štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách pódia od Ladislava Šalouna.

Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů. Účinkovali v ní významní světoví interpreti. Příležitostně se tam konají i tradiční plesy nebo další společenské akce. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován festival Pražské jaro.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na