V pondělí se opět otevře Smetanova síň Obecního domu

V pondělí 18. března 2019 se opět otevře Smetanova síň Obecního domu, která byla přibližně měsíc nepřístupná. Restaurátoři v ní opravovali uvolněný ozdobný plech kolem středové vitráže a přiléhající štukové římsy. Uvedla za představenstvo Obecního domu Žaneta Poláková.
Smetanova síň, Obecní dům Praha (foto archiv)

Důvodem čtyřtýdenního uzavření sálu bylo uvolnění dvou kousků štuku u centrální vitráže na stropě. Aby mohli odborníci místo prozkoumat, muselo se postavit 18 metrů vysoké lešení. Vedení Obecního domu při opravě využilo lešení i k tomu, aby se mohla vyčistit jinak nepřístupná místa v centrální části stropu a sochařské výzdoby u zakončení lóží v prvním patře. „S pomocí dronu jsme preventivně prozkoumali i ty ozdobné prvky stropní konstrukce, pod kterými lešení přímo nestálo,“ uvedla Poláková.

Smetanova síň je nejrozsáhlejším prostorem Obecního domu. Malby stropních výplní a nástěnné obrazy jsou dílem Karla Špilara. K plastické výzdobě sálu patří štukové skupiny Vyšehrad a Slovanské tance po stranách pódia od Ladislava Šalouna.

Smetanova síň je především koncertním sálem pro 1200 posluchačů. Účinkovali v ní významní světoví interpreti. Příležitostně se tam konají i tradiční plesy nebo další společenské akce. Ve Smetanově síni je pravidelně zahajován i zakončován festival Pražské jaro.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat