Glosa: Budu mít svatbu v Národním?

Vypadalo to jako jedna z mnoha zpráv, kterou si bulvární televize a tisk chtějí „přilepšit“ a „vyšperkovat“ rozsah svých zpravodajských relací a tištěných či internetových stránek. Už několik dní však (k mému velkému údivu) i veřejnoprávní televize a serióznější zpravodajská média rozebírají, zda si Národní divadlo v Praze může dovolit nabízet „jako kšeft“ pronájem některých svých prostor pro pořádání svatebních obřadů.

Odezvy zamýšleného kroku Národního divadla v médiích jsou vesměs negativní. Herci, operní zpěvačka i sám pan ministr kultury říkají, že by to tak být nemělo. Jde přece o svatostánek, nedotknutelné a pietní místo naší národní kulturní sounáležitosti. Přitom ti herci, operní zpěvačka i sám ministr kultury jakoby zapomněli na to, že tomu není tak dávno, co se přímo na střeše Zlaté kapličky vdávala sólistka baletu Adéla Pollertová (nemyslím si, že by pro tuto svatbu žádalo Národní divadlo o povolení ministerstva kultury nebo že by paní Pollertová platila pronájem využitých prostor). Dotyční při svých vyjádřeních zapomněli i na to, že prostory první scény včetně jeviště si může prakticky kdokoliv pronajmout i nyní. Třeba pro firemní shromáždění, zadané představení, ale také pro jakoukoliv jinou akci (koncert, sympózium, mítink, raut nevyjímaje…). Tak proč takový humbuk? Komerční pronájmy jsou nedílnou součástí příjmů každého divadla, tedy i Národního. Navíc: ministerstvo by bylo asi velmi nerado, kdyby komerční aktivity tohoto typu Národní divadlo dělalo za zavřenými dveřmi, bez jakékoli publicity, a výnosy z těchto akcí náležitě nezahrnovalo do svého rozpočtu.

Je to zkrátka mnnoho povyku pro nic. Svatby se konají na mnoha jiných historických místech, které mají k našemu státu a jeho dějinám fatální vztah. Hrad Karlštejn jako vrcholná kulturní památka české královské státnosti hostí svatby různých podnikatelů, umělců a jiné smetánky jako na běžícím pásu. Stejně tak si můžete pronajmout Pantheon Národního muzea. Londýnská Covent Garden nabízí své prostory pro svatby také. Palaise Garnier jabysmet. Navíc – a to je potřeba zdůraznit -Národní divadlo hodlá nabízet pro konání svateb jen terasu a salonky, o jevišti byla řeč jen v případě Stavovského divadla. Pan ministr kultury jako dlouholetý hokejový činovník by mohl vědět, že mnoho slavných hokejistů volí pro své svatby neméně slavné historické objekty velmi často a s chutí, a že za ně neváhá velmi dobře zaplatit. A ještě něco. I pohřbů a tryzen už hlediště historické budovy ND pár zažilo. Nebyly to vždy jen pohřby kulturních elit národa, mnohdy šlo z historického pohledu o pohřební obřady kontroverzních osobností.

Takže spíš než svateb se bojím toho, aby v Národním divadle neproběhl pohřeb, pohřeb kultury jako takové. Naše politická elita posledních deseti patnácti let kultuře pomohla k předsmrtné křeči, a pokud bude aplikovat i nadále takovou „péči“ o pacienta, jako doposud, dočkáme s v Národním divadle i pohřbu – uložíme do rakve domácí kulturu. Rezignujeme tak na kulturnost sami sebe jako jednoho z nejstarších evropských národů.

Související články


Reakcí (21) “Glosa: Budu mít svatbu v Národním?

 1. Toto je velmi pripadne a vecne napsana glosa. V dnesni dobe, kdy se stale vsude opakuje, ze neni dostatek penez na kulturu, je nutne ony penize ziskat jinak. Kazda kulturni instituce se musi snazit byt co nejvynalezavejsi, aby nejen prilakala sponzory z businessu a soukrome darce, ale aby take vytezila maximum z atraktivnosti jejich budov v dobe, kdyz neslouzi svemu prvotnimu ucelu. Takto ziskane penize by ale nemely byt "vyhozeny do luftu", ale pouzity primo na provoz samotne instituce, v tomto pripade ND. O svatby v ND bude jiste nemaky zajem a nebude to za maly peniz. Kdyby si pozdeji tam oddane pary pronajaly stejne prostory na oslavu rozvodu (tech je skoro stejne jako svateb), vydelalo by se jeste vice.

 2. Svatostánek? Ve kterém století to žijete? Nevidím jediný důvod, proč ne – když si to někdo zaplatí a peníze půjdou do kasy divadla. Naopak mně to příjde jako dobrý nápad! Vadilo snad někomu, že třeba v Rudolfinu byly promoce? Že ve Státní opeře se dělají silvestrovské půlnoční žranice?

 3. Nasposledy jsem tam zažil raut loni před vánoci. Firemní večírek, kde se jedlo, pilo, řádilo. Proč by tam nemohl být svatební obřad? Hrajeme si tu na jakési ctitele hodnot, které v ND chybí. Dobrý repertoár a vyvážená dramaturgie a především kvalitní orchestr a sbor – to by bodlo. Třeba z utržených peněz budou moci zaplatit lepší hráče do orchestru, kvalitnější sboristy…

 4. Víc než svatby v pronajatých prostorách ND mi vadí mizerná umělecká úroveň opery. Kdyby se díky pronájmům na svatby z utržených peněz pozvali dobří zpěváci, budu svatby boháčů a celebrit v ND jen podporovat. Ostatně v severoamerické oblasti je financování touto formou docela běžné. Pronajmete si sál a dáte sponzorský dar.

 5. xixi … opravdu trefne … svatostanek ve kterem se nataci casting na ceskoslovensko ma talent a podobne zhovadilosti ;o) tak proc by nekomu mela vadit svatba? a zdenek troska je muze natacet na video a prodavat ve foyeru kazety … zboztujte narodni divadlo kdyz bude mit repertoar a umeleckou uroven inscenaci za kterou se nemusi stydet, a pak jej nazyvejte svatostankem. a i tak nechapu proc by melo vadit komercni vyuziti prostor divadla.
  klasicka zadubenost: kdyz budou penize navic tak je prozere management a wilsonove. booze boooze boooooze a ty se jenom tak divas ?
  r. ;O)

 6. Daly by se v parteru natáhnout lana, a mohla by se pořádat i boxerská klání. Prachy přece nesmrdí!
  A co třeba v katedrále svatého Víta na Hradčanech uspořádat nohejbalový turnaj, krytých hal je přece nedostatek. Ať žije americký styl!
  Kultuře zdar!
  S pozdravem PRODEJ SVOU ČEST
  neznámý vojín

 7. Vždy mne pobaví komentáře lidí, kteří znají ND jen z hlediště a o provozu nic neví.(S vyjímkou pana Koláře) Ti nechť nám určují co je pro nás nejlepší.Nejde o přilepšení k státnímu příspěvku, ale o katastrofickém hospodaření se státními příspěvky. Selský rozum praví: Podívej se do spíže, co máš a z toho se snaž uvařit to nejlepší co umíš. Pokud ti něco zbude, příště si můžeš přilepšit.Pak nebudou potřeba ani svatby, ani rauty ani boxerské turnaje.

 8. Je pravdou, že v kontextu s tím, co se v ND pořádá za pronájmy (a kdo tam při pronajatých akcích vystupuje na jevišti), není svatba ani tak něco špatného.
  Přesto jsem přesvědčen o tom, že tyto akce do této budovy nepatří!
  Nerad bych se dočkal toho, aby se tam pořádalo třeba striptýzové představení. Ale dnešní vedení divadla nemá absolutně žádnou úctu k této budově – to ostatně dokazuje nejen svými pronájmy, ale především tím, co produkuje na jevišti. A v tom je ten hlavní problém!

 9. mily anonym z 7.11. 1:21, jsem cizinec, slovak, takze nejsem rodily mluvci … ted ale zase ranim vase nacionalisticke city takze kdyz nejsou argumenty je lepsi slovickareni, ze? ;)
  za pripadne chyby v pravopise se omlouvam, snad mi pomuzete s redigovanim i priste ;)
  nastesti me jeste ucili ze dulezitejsi je obsah nez forma.

 10. Ať k Národnímu má nebo nemá kdo osobní vztah jako ke svatostánku, patří mezi naše zcela mimořádné kulturní památky. Na péči o ně vynaložil náš stát v roce 2009, jak si může každý přečíst v příslušné výroční zprávě ND, čtyři a půl miliardy investičních a půl miliardy provozních prostředků. Porovnání s Karlštejnem nebo s Covent Garden pokulhávají: Na Karlštejně se nekonají svatební obřady v historicky cenných částech hradu; nikoli tedy v Kapli sv. Kříže, což jedině by bylo s Národním srovnatelné, nýbrž pouze v prostorách Purkrabství na prvním nádvoří. Královská opera Covent Garden se zachovala v torzu, z původního divadla o málo staršího než Národní se dochovaly jen průčelí do Bow Street, foyer a hlediště, současná podoba celku pochází z devadesátých let. Instituce funguje sice jako neziskovka, jak tu na jiném místě správně připomněl Martin Cikánek, negeneruje sice svým majitelům zisk, ale je dnes celá soukromým majetkem. Stát se podílí na jejím financování pouze ročními granty na její provoz; v roce 2009 představoval onen grant pouhých 28% jejího rozpočtu.

  Mimochodem, jeho výše však přesáhla jen o něco více než o polovinu státní příspěvek Národnímu. Není s naším Národním něco v nepořádku?

 11. Zatimco v Cesku bude za par hodin vstavat do pondelniho rana, v Montrealu diky casovemu rozdilu 6 hodin weekend jeste nesskoncil. Tentokrat mohu rici, ze skutecnou bouri jsem sledoval jenom zdalky na Opera Plus. Tolik komentaru o jednom weekendu uz tady dlouho nebylo. Jen si rikam, proc tolik anonymnich a casto bezhlave odsuzujicich ci primo utocicich na autory nebo instituce, o nich se tady pise.

  Napr. tato glosa. Pokud jsem ji pochopil, tak jde o to, ze ND si naslo cestu jak privydelat z pronajmu prostor pro soukrome ucely, jako jsou treba ted nove svatby. Pokud to zlepsi financni situaci ND a bude vice $$$ na provoz a platy umelcu, je to jen chvalyhodne. Nic vice nic mene. Let's not get carried away!

  Hezky tyden vsem.

  VT

Napsat komentář