Glosa: Smetanový muzikál

Co to udělá s činoherním souborem, když dostane japonský kulturní grant na průřezové provedení všech Smetanových oper v jednom večeru? Jak si s tím herci s neškolenými hlasy poradí? Mohli jsme vidět na Smetanově Litomyšli v podání Divadla ABC.

Komickému muzikálu s názvem Bedřich Smetana: The Greatest Hits se dostalo na festivalu 28. června důstojného dějiště v reprezentativním krásném Smetanově domě uprostřed městského parku.Syžet hry Jiřího Janků a Petra Svojtky vychází z principu divadla na divadle. Dává nám nahlédnout do zákulisí jednoho nepříliš finančně saturovaného souboru, který se na přání svého ředitele pouští do velkého operního projektu s kapelou (Ivan Hlas) a proplete děje a postavy Smetanových oper do klasické taškařice se záměnami osob, převleky, osudovými odhaleními a dalšími nečekanými pointami. Vše se točí kolem zdolání Čertovy stěny sportovcem Braniborem na základě ceny vypsané ovdovělou kněžnou Libuší, což chce zmařit jeho zhýralý bratr, alkoholik Dalibor, toho času zamilovaný do Mařenky. V muzikálu vystupuje kromě mnoha dalších postav také Sabina a objeví se i sám Smetana (perfektně namaskovaný Ivan Hlas).Řada Smetanových árií zde zazní v nových komických kontextech a v různých hudebních aranžmá od rocku po reggae. A světe div se – Smetanova hudba v nich zní vždy zajímavě, originálně a je svým způsobem nezničitelná. Slyšeli jsme fanfáry z Libuše pro elektrické kytary, árii Ó vy lípy (Michal Slaný jako Branibor), Milostné zvířátko (Veronika Gajerová jako Libuše a Zbigniew Kalina jako Agent Sabina), Ouvej, konec radostí (Ivan Hlas jako Saša Hlas, vlastní bratr), Má matička povídala (Roman Říčař jako koktající Dalibor pod vlivem). Hezký je ženský „sbor“ Letěla bělounká holubička s pohybovými kreacemi Svatavy Milkové (coby choreografka Sváťa) nebo duet Veroniky Kubařové s Romanem Říčařem Jsme svoji, jsme svoji (mimochodem oba jsou majitelé velmi příjemných hlasů). Ve tvrdé hardrockové verzi zazněl duet Znám jednu dívku, sbor pašeráků Jen dál, jen dál dostal akční jazzrockovou podobu ve stylu bondovek. Závěrečný sbor Proč bychom se netěšili jsme vyslechli dokonce v japonštině.

Myslím, že i skalní fanoušci Smetanovy hudby se budou u tohoto vtipného a brilantně sehraného „prznění Mistra“ výborně bavit. Až se bude Smetana Greatest Hits hrát opět v Praze, doporučuji navštívit.

Hodnocení autorky glosy: 70 %

Jiří Janků, Petr Svojtka:
Bedřich Smetana: The Greatest Hits
Režie: Petr Svojtka
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Hájková
Hudba: Bedřich Smetana, Ivan Hlas, Jiří Janouch
Choreografie: Martin Pacek
Hudební aranžmá: Milan Potoček
Šerm: Karel Basák
Dramaturg: Jiří Janků
Premiéra 17. března 2012 Divadlo ABC Praha
(psáno z reprízy 28. 6. 2014 Smetanův dům Litomyšl)

Režisér – Pavel Juřica
Ředitel – Jiří Klem
Lucie / dramaturgyně – Veronika Svojtková
Sváťa / choreografka – Svatava Milková
Radim / šermíř – Radim Kalvoda
Michal / Branibor – Michal Slaný
Roman / Dalibor – Roman Říčař
Zdeněk / Stařenka – Zdeněk Vencl
Hanuš / Povaleč – Hanuš Bor
Zbyšek / Sabina – Zbigniew Kalina
Veronika / Libuše – Veronika Gajerová
Verča / Mařenka – Veronika Kubařová
Lenka / Hostinská – Lenka Zbranková
Saša Hlas – Ivan Hlas
Inspicient – Radek Ježil
Hudebník / klávesy – Jiří Janouch
Hudebník / kytara – Jiří Milota
Hudebník / bicí – Petr Eichler
Hudebník / basa – Marek Eichler

www.smetanovalitomysl.cz

Foto Smetanova Litomyšl – František Renza

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Janků/Svotka: Bedřich Smetana: The Greatest Hits (MDP Praha)

[yasr_visitor_votes postid="115720" size="small"]

Mohlo by vás zajímat