Gran Teatro de la Habana a Alicia Alonso

  1. 1
  2. 2

Latinsko-americké adresy mne fascinují stejně jako dlouhá a barvitá jména a příjmení tamních obyvatel. Co se nachází na Calle Prado entre San Rafael y San José, Centro Habana, Ciudad de La Habana (Ulice Prado mezi San Rafael a San José – centrum Havany – město Havana)? Od roku 1838 tam hrají představení v Gran Teatro de La Habana, kulturní pýše tohoto největšího ostrova v horkém Karibiku. Budově se také říká Palacio del Centro Gallego a původně byla známá jako Teatro Tacón. Ve své době patřilo toto divadlo mezi největší a nejlépe vybavené v tomto regionu.


Původní budova byla v roce 1914 zbourána a divadlo přestavěno do dnešní podoby. Přípravy k vybudování divadla nového začaly už v roce 1908, otevřeno bylo v roce 1915 operní sezonou s mnoha známými interprety té doby. Na první pohled je patrný architektonický styl německého neobaroka. Budova má kamenné obloženi a je ozdobena sochami z mramoru. Najdeme mezi nimi například alegorické sochy z dílny Itala Giuseppe Morettiho, symbolizující toleranci, vzdělání, hudbu a divadlo. Současné jméno Gran Teatro de La Habana nese divadlo teprve od roku 1985 z iniciativy prima baleríny Alicie Alonso.

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


6
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
6 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Anonymous

Moc hezky napsaný článek. Děkuji moc. Jan V.

Anonymous

To divadlo je totálně zchátralé, jako všechny koloniální architektura na Kubě, ale je nádherné. Zajímavé povídáníčko :-)

Anonymous

V dost dezolátním stavu to tam bylo už za totáče. Na Alonso dodnes vzpomínám, když v Praze v 70.letech dělala se svým souborem v ND Carmen.

Pavel Šimáček

Především velmi živě a poutavě popsané zážitky z vystoupení Alicia Alonso. Díky.

Anonymous

pekne spomienky. My sme boli pred asi 4 rokmi tiez v tomto divadle na Marnej opatrnosti. Alicia sice netancila, ale mali sme to stastie, ze sa v lozi objavila za obrovskeho potlesku publika. Uz len z jej pritomnosti sme mali obrovsky zazitok.

Radek

Předchozí: To vám závidím. Jinak stojí za to starou Havanu projít. ta architektura je nádherná. Divadlo je zvenku zajímavě zasazené do exteriéru čelní fronty a vypadá spíše jako nějaký palác.