Theater an der Wien 2011-2012 – těžké vybírat

Ačkoli webové stránky čím dál ostřeji sledovaného a v konkurenci s Vídeňskou státní operou stále úspěšnějšího Divadla na Vídeňce o programu jeho nové sezony dosud mlčí, my jej již známe – alespoň co se jeho operní části týče.

Theater an der Wien nabídne v sezoně 2011 – 2012 celkem 9 operních inscenací. Hned v polovině září to bude Brittenovo Utahování šroubu (též Pod koly osudu) v režii Roberta Carsena, s ORF Radio-Symphonieorchester Wien operu nastuduje Cornelius Meister. V hlavních rolích jsou ohlášeni Sally Matthews, Nikolai Schukoff, Ann Murray a Jeniffer Larmore.

Händelův Xerxes je nalánován na polovinu října, s Ensemble Mattheus a Arnold Schoenberg Chor, dirigentem bude Jean-Christophe Spinosi, režisérem Adrian Noble. V obsazení figurují Malena Ernman, Bejun Mehta, Danielle de Niese a také Adriana Kučerová.


Světová premiéra opery Gogol, kterou zkomponovala ruská skladatelka Lera Auerbach (1973), se uskuteční v polovině listopadu. S ORF Radio-Symphonieorchester Wien a Arnold Schoenberg Chor nastuduje Vladimir Fedoseyev, režií byla pověřena Christine Mielitz. V čele obsazení jsou Bo Skovhus, Natalya Ushakova a český tenorista Ladislav Elgr.

Monteverdiho Orfea uvedou v Theater an der Wien v polovině prosince dirigent Ivor Bolton a Freiburger Barockorchester, Monteverdi Continuo Ensemble a Arnold Schoenberg Chor společně s režisérem Clausem Guthem. V titulní roli se představí John Mark Ainsley, mezi dalšími interprety jsou Mari Eriksmoen a Philip Ens.


V druhé polovině ledna bude připraven večer, který propojí dohromady dva tituly: Čajkovského Jolantu a Rachmaninovu operu Francesca da Rimini. Kirill Petrenko dostane k dispozici ORF Radio-Symphonieorchester Wien, hlavních rolí se ujmou David Pittsinger, Saimir Pirgu, Olga Mykytenko a Dmitry Beloselsky; režisérem bude Stephen Lawless.

Gluckova méně známá opera Telemachus (Telemaco, o sia I’isola di Circe) je naplánována na druhou polovinu února. Režií byl pověřen Torsten Fischer, hudebním nastudováním René Jacobs s Akademie für Alte Musik Berlin. V obsazení figurují na čelných místech Bejun Mehta a Alexandrina Pendatchanska.


Offenbachovy Hoffmannovy povídky příjdou na řadu v druhé polovině března, v hlavních rolích se představí Kurt Streit, Mari Eriksomen, Juanita Lascarro a Angel Blue. Před Wiener Symphoniker předstoupí Riccardo Frizza, režii bude mít William Friedkin.

Thomasova Hamleta nastuduje o měsíc později s Wiener Symphoniker Marc Minkowski, autorem režijní koncepce bude Olivier Py, představiteli hlavních rolí Stéphane Degout, Christine Schäfer, Philip Ens a Frédéric Antoun.


Luciano Botelho, Maurizio Muraro, Malena Ernman a Gregory Kunde vystoupí v Rossiniho Jezerní panně, kterou jako svoji poslední novinku ohlašuje pro příští sezonu Theater an der Wien (byť jako datum premiéry uvádí až srpen 2012). ORF Radio-Symphonieorchester Wien bude řídit Leo Hussain, režisérem bude Christof Loy. Také v této inscenaci vystoupí Arnold Schoenberg Chor.

www.theater-wien.at

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na