Gustavo Dudamel se stane novým hudebním ředitelem Newyorské filharmonie

Newyorská filharmonie si zvolila nástupce šéfdirigenta Jaapa van Zwedena. Stane se jím proslulý venezuelský dirigent Gustavo Dudamel, který se po dlouhém a úspěšném působení v Los Angeles Philharmonic postaví do čela tohoto nejstaršího amerického orchestru. Zůstane ovšem také hudebním ředitelem Pařížské opery a venezuelského Symfonického orchestru Simóna Bolívara.

Gustavo Dudamel (zdroj Gustavo Dudamel)
Gustavo Dudamel (zdroj Gustavo Dudamel)

V sezoně 2025/2026 podepíše smlouvu s Newyorskou filharmonií, nejstarším symfonickým orchestrem ve Spojených státech (založena 1842), venezuelský dirigent Gustavo Dudamel. V následující sezoně se pak stane 27. hudebním a uměleckým ředitelem. Na postu vystřídá nizozemského dirigenta Jaapa van Zwedena, který v září 2021 oznámil, že po sezoně 2023/24 odejde.

Sám Dudamel ve svém prohlášení uvedl, že se na své působení v New Yorku těší, a že „všechny nás spojuje přesvědčení, že hudba je základní právo a že kultura zlepšuje svět“. Za své hlavní cíle v nové funkci označil podporu nové tvorby a práci se zvukem orchestru.

Gustavo Dudamel (zdroj Gustavo Dudamel)
Gustavo Dudamel (zdroj Gustavo Dudamel)

Gustavo Dudamel se narodil v roce 1981 ve Venezuele (Barquisimet), na Konzervatoři Jacinta Lary studoval hru na housle. V roce 1996 začal studovat dirigování – nejprve u Rodolfa Saglimbeniho, poté u José Antonia Abreua krátce poté byl jmenován hudebním ředitelem komorního orchestru Amadeus.

Od roku 1999 je uměleckým ředitelem venezuelského Symfonického orchestru Simóna Bolívara a od roku 2009 vede LA Philharmonic. Mezinárodní pozornost si získal vítězstvím v prvním ročníku soutěže Bamberských symfoniků Gustava Mahlera v roce 2004 a poté se stal hudebním ředitelem Göteborských symfoniků (2007/2012), kde nyní zastává titul čestného dirigenta.

Jeho jméno je známé také i mimo pole klasické hudby, ať již díky jeho politickým aktivitám, či účinkování v Sezame, otevři se, inspiroval také postavu v seriálu Mozart v džungli.

V roce 2019 dirigoval soundtrack k remaku West Side Story Stevena Spielberga či nejnovější Star Wars. V témže roce dostal i hvězdu na hollywoodském chodníku slávy. V roce 2021 byl vybrán jako nový hudební ředitel Pařížské opery.

Společně se svou manželkou, herečkou a režisérkou Maríou Valverdeovou předsedá Dudamelově nadaci, která byla založena v roce 2012 a jejím cílem je umožnit přístup mladým lidem k hudbě a umění tím, že jim poskytne nástroje a příležitosti k utváření jejich tvůrčí budoucnosti“.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments